Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w określonych przypadkach może liczyć na otrzymanie dodatku aktywizacyjnego. Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości jest wypłacane? – wyjaśniamy.
Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju br. 6,1%. W czasie pandemii wiele osób korzysta ze świadczeń dla osób bezrobotnych. Utrata pracy w czasie kiedy nie działało wiele branż dotknęła sporej części pracowników. Stąd w powiatowych urzędach pracy spore zainteresowanie zasiłkiem dla bezrobotnych. Osoby, które mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a same znajdą sobie pracę lub podejmą zatrudnienie na podstawie skierowania z urzędu pracy, mogą otrzymać dodatek aktywizacyjny.
Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r. - kiedy przysługuje i na jakich zasadach?
Źródło:shutterstock
O świadczenie może wystąpić osoba, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, która ma prawo do zasiłku i która samodzielnie znalazła pracę lub podjęła zatrudnienie na podstawie skierowania przez właściwy urząd pracy. Prawo do dodatku przysługuje zarówno w przypadku podjęcia pracy w pełnym, jak i niepełnym wymiarze, niezależnie od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Świadczenie to ma charakter dodatku do otrzymywanej pensji i jest wypłacane przez powiatowy urząd pracy. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U.2014.1189),
„Starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia, od dnia złożenia wniosku do:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego(j.t. Dz.U z 2014r., poz. 1189) starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia, od dnia złożenia wniosku do:
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
Wysokość wypłacanego dodatku aktywizacyjnego przez urząd pracy jest stała. Wnioskujący może otrzymać dodatek na czas:
Wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi 50 procent zasiłku podstawowego– dla osób, które w okresie posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową wynosi brutto 620,40 zł. Dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku przez osobę, która jest do niego uprawniona.
Powiatowe urzędy pracy na swoich stronach zamieszczają wzór wniosku o dodatek. We wniosku o to świadczenie należy podać:
Do wniosku należy dołączyć:
Długość wypłaty dodatku zależy od tego jak osoba bezrobotna znalazła zatrudnienie. W sytuacji kiedy wnioskujący o dodatek sam znalazł pracę, otrzymuje dodatek aktywizacyjny przez połowę okresu, w którym przysługiwałbym mu zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei osoby skierowane do pracy przez PUP i zarabiające mniej niż najniższa krajowa, będą otrzymywać dodatek przez okres, w jakim otrzymywaliby zasiłek dla bezrobotnych.
Jeśli osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny utraci zatrudnienie straci też prawo do dodatku aktywizacyjnego.
Formy zatrudnieniaWymiar czasu pracyKodeks pracy