Kolejna metryka dla programu Płatnik ZUS dziś wieczorem

Jedną z kategorii darowizn, które można odliczyć od podstawy opodatkowania są darowizny na cele kultu religijnego. Jaką kwotę i jak odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2020 r. darowizny dokonane na rzecz kultu religijnego? - tłumaczymy
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Ustawodawca nie definiuje w ustawie podatkowej pojęcia kultu religijnego, przyjmuje się jednak, że celem kultu religijnego jest przeznaczenie środków na działania dotyczące praktyk, uroczystości i obrzęd&ów religijnych, a zatem również przedmiotów, które tym czynnościom służą. Podatnicy, którzy w 2020 r. dokonali darowizn na rzecz kultu religijnego i posiadają potwierdzenie dokonanych darowizn mogą je rozliczyć w zeznaniu rocznym za 2020 r. Dokonując darowizn przeznaczonych na cele kultu religijnego należy pamiętać o tym, że są one odliczane od podstawy opodatkowania. Kwota darowizn przekazanych w pieniądzu nie może stanowić więcej niż 6 % przychodu darczyńcy. Ten sam próg określony został dla darowizn na cele, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, dotyczy on również honorowych dawców krwi i osocza.
Źródło: shutterstock.com
Dokonując darowizny na cele kultu religijnego, trzeba pamiętać o jej właściwym udokumentowaniu. Najprostszym sposobem jest dokonanie przelewu na rachunek obdarowanego. W przypadku, kiedy przedmiotem darowizny nie są pieniądze, trzeba zadbać o dokumenty potwierdzające wartość darowizny. Taki dokument musi zawierać też dane obdarowanego oraz potwierdzenie, że obdarowany darowiznę przyjął.
Obok limitowanych darowizn na cele kultu religijnego podatnik może również odliczać, bez 6% limitu, inne darowizny kościelne. Muszą one wynikać z określonych przepisów, a darowizna musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów i kościelnych osób prawnych.
Aktualnie nielimitowanej darowizny można dokonać na rzecz:
W przypadku darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze należy zadbać o to, aby obok pokwitowania otrzymać też sprawozdaniem o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, które obdarowany musi przekazać darczyńcy w okresie dwóch lat od otrzymania darowizny. Działalność charytatywno-opiekuńcza na którą można przekazać nielimitowane darowizny to:
Odliczenia darowizn dokonuje się zwykle w zeznaniu rocznym – PIT-36 lub PIT-37. Należy tego dokonać przez dołączenie załącznika PIT/O i wypełnienie części B i D tego załącznika (informacja o przekazanych darowiznach oraz o obdarowanych). PIT/O zawiera jednak miejsce na wykazanie jedynie dwóch darowizn, w przypadku gdyby było to niewystarczające, należy wypełnić kolejny załącznik PIT/O, wykazując w nim jedynie identyfikator podatkowy, numer załącznika oraz brakujące dane o darowiźnie.
Rozliczenie roczneDarowizna i spadekOdliczenia w PITPIT-37