Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

30 tys. zł kwoty wolnej i emerytura 2,5 tys. zł bez podatku

Katarzyna Sudaj 09.03.2021 10:33 (aktualizacja: )

Czy będzie tak ogromna podwyżka kwoty wolnej od podatku? Na początku marca publikę rozgrzała ta wiadomość, gdy media powołujące się na doniesienia OKO.Press o pracach PiS nad programem odbudowy gospodarki po kryzysie. „Nowy Ład” poznajemy dopiero dziś na sobotniej konwencji programowej PiS.

[akualizacja 15 maja 2021]: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Nowy Ład PiS w podatkach 

30 tys. zł kwoty wolnej i emerytura 2,5 tys. zł bez podatku?
Źródło: shutterstock.com

7 marca br. dziennikarz Radosław Gruc opublikował artykuł zapowiadający plany partii rządzącej dotyczące m.in. bardzo dużej podwyżki kwoty wolnej od podatku, która obecnie dla większości podatników pozostaje niezmieniona od wielu lat i wynosi zaledwie 3089 zł. Bo tylko nielicznym, najmniej zarabiającym podniesiono ją do kwoty 8 tys. zł rocznie.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

To polityczne doniesienia i nikt nie zna ich szczegółów. Na nie musimy poczekać do konwencji programowej PiS, gdzie premier Mateusz Morawiecki ogłosi szczegóły Nowego Ładu. A później dopiero proces legislacyjny i uchwalanie zmian.

Szczegóły Nowego Ładu PiS pod koniec marca?

Obecnie szczegóły są trzymane w tajemnicy lub doprecyzowywane. Nawet Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej pytana wczoraj w Programie Pierwszym Polskiego Radia o informacje dotyczące zwolnienia emerytur do kwoty 2,5 tys. zł z podatku, odpowiedziała: „Powiem tak: jednak dobrze byłoby poczekać, kiedy Nowy ład będzie ogłoszony, kiedy pan premier, ale także władze partii, ogłoszą jakie konkretne działania w ramach Nowego Ładu zostaną podjęte i wtedy o konkretach będziemy rozmawiali. Teraz każdy z jakimś tam kawałeczkiem informacji idzie do mediów. Natomiast ja wyznaję taką zasadę, że poczekajmy aż cały ten nowy porządek Nowy ład zostanie przedstawiony".

Emerytury bez podatku, a oszczędności z OFE z 15% opłatą za przekazanie do IKE?

Eksperci przytomnie zauważają – skoro rządzący chcą poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie objąć całkowitym zwolnieniem od podatku dochodowego bardzo dużą grupę emerytów otrzymujących najniższe świadczenia do kwoty 2,5 tys. zł miesięcznie. To jak to ma się do transferu środków z OFE do IKE i konieczności zapłaty 15% opłaty manipulacyjnej usprawiedliwianej jako rekompensatę za opodatkowanie emerytur. Co w sytuacji, gdy emerytury będą zwolnione z podatku?

» Likwidacja OFE: IKE czy ZUS? Eksperci o plusach i minusach obu rozwiązań

Bogaci zapłacą podatki za biednych?

W tym planie odbudowy mają znaleźć się także propozycje, które de facto prowadzą do tego, by ci, którzy zarabiają więcej np. przedsiębiorcy, płacili większe podatki, bo przecież dziurę w budżecie samorządów i państwa z tytułu zwolnienia z podatku PIT do 30 tys. zł trzeba będzie czymś rekompensować. A z pustego i Salomon nie naleje. Koszt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł szacuje się na ubytek we wpływach z podatku w wysokości od 30 do 70 mld zł - w zależnosci od szczegółów i zakresu tej niwej kwoty wolnej.

Dlatego eksperci spodziewają się podwyżki podatków dla najbogatszych i / albo podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czas pokaże, co zaproponuje PiS.

Kwota wolna od podatkuPodatek PITRozliczenie rocznePPK emeryturaPolski Ład