Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zmiany w spadkach i darowiznach. Co z kwotą wolną dla zerowej grupy podatkowej?

Iwona Maczalska

13 października weszły w życie nowe przepisy w zakresie spadków i darowizn. Dotyczą one kwot wolnych od podatku w przypadku I, II i III grupy podatkowej. Czy zmiany obejmą również zerową grupę podatkową dedykowaną najbliżej rodzinie?

» Spadki i darowizny kwoty wolne

Kilka dni temu informowaliśmy o nowym rozporządzeniu za sprawą którego zmianie uległy kwoty wolne od podatku w przypadku I, II i III grupy podatkowej. Wątpliwości jednak nadal dotyczą tzw. zerowej grupy podatkowej, która dotychczas była całkowicie zwolniona z podatku. Czy kwota wolna dla tej grupy została zmieniona?

Spadki i darowizn - zerowa grupa podatkowa

Źródło: shutterstock

Podatek od spadków i darowizn - zerowa grupa podatkowa

W myśl dotychczas obowiązujących przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207) osoby najbliżej spokrewnione w przypadku otrzymania spadku bądź darowizny mogły liczyć na zwolnienie z podatku. Przy czym do zerowej grupy podatkowej zaliczać można najbliższą rodzinę tj. małżonkę, małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Osoby te mogą liczyć na całkowite zwolnienie z podatku pod warunkiem spełnienia dwóch warunków:

  1. zgłoszenia na formularzu SD-Z2 otrzymania darowizny / spadku w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy, oraz
  2. posiadania dokumentów potwierdzających otrzymanie pieniędzy (dowód przekazania na rachunek płatniczy nabywcy w banku, przekazem pocztowym itd.).

Warto przy tym podkreślić, że ze zgłaszania otrzymanego spadku / darowizny są zwolnieni członkowie najbliższej rodziny zaliczonej do tzw. zerowej grupy w sytuacji, gdy wartość rynkowa spadku / darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, tj. kwoty 9637 zł (obowiązuje zasada kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat, które poprzedzają nabycie spadku/darowizny). Pojawia się jednak pytanie, czy kwota 9637 została zmieniona z dniem 13 października?

» Spadki i darowizny Grupy podatkowe

Zerowa grupa podatkowa. Nowa kwota wolna od podatku

Podobnie jak przed zmianami nadal obowiązuje zasada mówiąca o tym, że spadki i darowizny w zerowej grupie podatkowej są zwolnione z podatku pod warunkiem zgłoszenia w US oraz ich udokumentowania. Wówczas wspomniany spadek / darowizna jest zwolniony z podatku bez względu na kwotę. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku braku chęci zgłaszania spadku / darowizny w US, lub braku możliwości udokumentowania wysokości otrzymanych wpływów. Wówczas obowiązuje limit, który od 13 października wzrósł z dotychczasowych 9 637 zł do 10 434 zł.

Darowizna i spadek