Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zmiany w druku PIT-37 składanym za 2022 rok. Sprawdź, jak wpływają na Twoje rozliczenie

Ewelina Czechowicz

Podatnicy składający swoje zeznania podatkowe powinni znać kluczowe zmiany, które pojawiły się w drukach składanych po reformie Polskiego ładu. Wskazujemy najważniejsze zmiany w najpopularniejszej deklaracji rozliczeniowej i wskazujemy, na co zwrócić uwagę, by złożyć prawidłowo zeznanie podatkowe za 2022 rok.

Do redakcji PIT.pl napisał Pan Paweł, który zwraca uwagę na zmiany w formularzu PIT. Podatnik składa PIT-37 wraz z żoną. Jak wynika z porównania deklaracji za 2021 oraz 2022 rok zmianie uległ formularz składany przez podatników. Podatnik też wskazuje, że w ramach Polskiego ładu opłacalne było wspólne rozliczenie, zwrot podatku jest wyższy o ponad 600 zł, niż w sytuacji, kiedy podatnik rozliczyłby się sam. 

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy — PIT.pl

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Na etapie przygotowywania zeznania podatkowego warto przeanalizować, co robiliśmy w ubiegłym roku, aby złożyć właściwy PIT. Podatnicy składający PIT-37 dodatkowo powinni zweryfikować prawo do nowych ulg. Zobaczą też zmiany w zakresie składki zdrowotnej, która nie jest już odliczana od podatku.

Co trzeci Polak rozliczający się z fiskusem sprawdza swój PIT. Dlaczego warto to zrobić? - PIT.pl 

Zmiany w formularzach PIT wprowadzone przez Polski ład

W części C formularza PIT pojawiły się nowe rodzaje zwolnienia:

a)      Ulga dla młodych

b)      Ulga na powrót

c)       Ulga dla rodzin 4+

d)      Ulga dla pracujących seniorów

e)      Przychody z zasiłku macierzyńskiego

Zmiany w PIT-37 wprowadzone przez Polski ład

Źródło: zdjęcie aktualnego formularza PIT-37 nadesłane przez czytelnika PIT.pl

Z kolei w części G aktualnego formularza w związku ze zmianami nie ma już odliczenia składki zdrowotnej, która dla wielu osób stanowiła istotne odliczenie od podatku. 

Odliczenia od podatku bez składki zdrowotnej za 2022 r.

Źródło: zdjęcie aktualnego formularza PIT-37 nadesłane przez czytelnika PIT.pl

Wszystkie zmiany wprowadzone w ramach Polskiego ładu zawiera program naszego partnera e-pity.pl, przy jego pomocy łatwo można wygenerować rozliczenie, które uwzględni nowe ulgi oraz pozwoli obniżyć podatek do zapłaty. 

5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT - PIT.pl

Jak zmiany wpływają na zeznanie podatkowe?

Wprowadzone zmiany w deklaracjach istotnie wpływają na zeznania podatkowe podatników. W przypadku posiadania prawa do nowych ulg podatkowych należy zaznaczyć, że z nich korzystamy w zeznaniu rocznym. Pozwoli to uzyskać zwolnienie do kwoty 85 528 zł.

Zmiany w PIT-37 składanym za 2022 rok - sprawdź jak wpływają na Twoje rozliczenie

Źródło: Shutterstock

Nieodliczana składka zdrowotna

Polski ład zmienił zasady odliczania składki zdrowotnej i zamienił ją na nową daninę w postaci podatku zdrowotnego. Od 2022 roku odprowadzane składki zdrowotne dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych nie stanowią odliczenia od podatku.

Ulga dla klasy średniej – czyli hipotetyczny podatek należny

W związku ze zmianami w ramach polskiego ładu, 1 lipca 2022 roku ustawodawca zrezygnował z ulgi dla klasy średniej, która miała być rekompensatą za zmianę zasad odprowadzania składki zdrowotnej.

Po złożeniu zeznania podatkowego za 2022 rok fiskus dokona porównania podatku należnego obliczonego według aktualnie obowiązujących przepisów z hipotetycznym podatkiem należnym obliczonym z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązujących przed 1 lipca 2022 roku. Trzeba pamiętać, że porównanie będzie dotyczyło albo zastosowania ulgi dla klasy średniej, albo obniżonej stawki PIT. Fiskus sprawdzi więc, co jest korzystniejsze dla podatnika i zbada, czy lepsze będzie:

  1. rozliczenie według starej stawki (17 proc.), ale z ulgą dla klasy średniej;
  2.  rozliczenie według nowej stawki (12 proc.), ale bez ulgi.

Symulacja tego, czy podatnikowi należy się podatek obliczany na zasadach obowiązujących w 2021 roku, jest dokonywana, dopiero po złożeniu zeznania podatkowego. Podatnik sam może zweryfikować prawo do ulgi za pomocą udostępnionego przez resort finansów kalkulatora.

PIT-37Wspólne rozliczenie PITRozliczenie roczneUlga dla klasy średniejPolski ŁadSkładka zdrowotna