Zmiana formy opodatkowania w Polskim ładzie a konieczność dopłaty do składki zdrowotnej

Ewelina Czechowicz

Zmiany wprowadzone do "Polskiego ładu" obowiązują od 1 lipca 2022 r. To na ich podstawie przedsiębiorcy będą mogli w trakcie roku lub w rozliczeniu rocznym za 2022 r. dokonać zmiany formy opodatkowania. Nie zawsze jednak będzie to dla nich korzystne. Może się zdarzyć, że do rozliczenia trzeba będzie dopłacić i podatek i składkę zdrowotną.

» Zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na skalę od lipca przy braku faktur kosztowych

Zgodnie z nowymi regulacjami z uwagi na zmiany w zakresie rozliczeń, w tym obniżkę PIT, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu przepisów, które pozwalają na zmianę formy opodatkowania prowadzącym działalność gospodarczą. Zmiana będzie możliwa dla ryczałtowców w trakcie roku. Osoby opłacające podatek liniowy będą mogły rozliczyć PIT na zasadach ogólnych do 2 maja 2022 r. ,

Przedsiębiorcy mieli możliwość wyboru do 20 lutego 2022 roku. Teraz, tak jak zapowiadał wiceminister finansów Artur Soboń, będzie możliwa zmiana formy rozliczeń z fiskusem przez tych, którzy uznają, że zasady ogólne są dla nich lepsze. Zmiany będą mogli dokonać tylko przedsiębiorcy, którzy aktualnie są na ryczałcie lub podatku liniowym.  

Zmiana formy opodatkowania – ważne terminy

Rozważając zmianę formy opodatkowania, trzeba dokładnie przekalkulować plusy i minusy każdego rozwiązania. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu i rozliczający się liniowo będą mogli rozliczyć cały rok na zasadach ogólnych. Czasu na przeliczenie zeznania będzie sporo, bowiem wszystkie deklaracje będą składane do 30 kwietnia roku następnego, a z uwagi na dni wolne przypadające 30 kwietnia 2023 i 1 maja 2023, deklaracje podatkowe trzeba będzie złożyć do 2 maja 2023 r.

Dotychczasowi liniowcy będą składać zeznanie PIT-36 zamiast PIT 36L. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać dobrze. Złożenie PIT-u według aktualnej formy, np. ryczałtu, nie pozwoli na korektę i rozliczenia na zasadach ogólnych. Trzeba też pamiętać, że zmiana formy opodatkowania ma skutki wyłącznie do 2022 r. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 wraz ze złożeniem zeznania PIT-36 nie będzie równoznaczne ze zmianą formy opodatkowania na przyszły rok. Jeśli podatnik zechce zmienić formę opodatkowania, będzie musiał o tym poinformować fiskusa do 20 lutego 2023 roku. Tylko taka deklaracja będzie uznana jako wiążąca dla formy opodatkowania na rok 2023 oraz na kolejne lata.

Zmiana formy opodatkowania a dopłata do składki zdrowotnej

Źródło: shutterstock

Zmiana ryczałtu na skalę podatkową

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych, mają możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że mogą przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę według skali podatkowej. Ci, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę, będą zobowiązani do tego, aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Decyzję o zmianie należy podjąć i udokumentować zmianą wpisu w CEIDG między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku. Dodatkowo rozliczenie połowy roku na ryczałcie i połowy na skali nie da możliwości skorzystania z preferencji podatkowych. Poza tym trzeba będzie złożyć też dwie deklaracje podatkowe za 2022 r. W przypadku zmiany formy opodatkowania dla całego roku podatnik będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Składka zdrowotna w "Polskim ładzie" 2.0. Policzyliśmy, ile zyskają przedsiębiorcy

Kiedy przedsiębiorca dopłaci do składki zdrowotnej

W związku ze zmianami w zasadach opłacania składki zdrowotnej od stycznia 2022 r. przy zmianie formy opodatkowania przedsiębiorcy muszą uważać na dopłaty do ZUS-u. Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo, opłacają składkę zdrowotną w zależności od kwoty przychodu. Z kolei przedsiębiorcy będący na „liniówce” płacą niższą składkę od tych na zasadach ogólnych. Dlatego też ci z przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, będą musieli na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i dokonać ewentualnych dopłat.

Przykład I

Pan Andrzej jest liniowcem, opłaca składkę zdrowotną w wysokości 4,9 %. W sytuacji kiedy zmieni formę rozliczenia z fiskusem na zasady ogólne, będzie musiał przeliczyć składkę zdrowotną, bowiem w tej formie opodatkowania wynosi ona 9 % od dochodu, dlatego też pan Andrzej będzie musiał dopłacić do ZUS-u różnice. Trzeba będzie dokonać tego w kwietniu 2023 r., dlatego też może się okazać, że skumuluje się podatnikom dopłata do urzędu skarbowego i do ZUS-u.

 

Przykład II

Pan Marcin uzyskuje ok. 20 tys. zł przychodu miesięcznie i płaci 559 zł składki zdrowotnej. Podatnik rozważa zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne. Przyjmując, że ma ten sam przychód i 4000 zł kosztów miesięcznie, będzie musiał w przypadku przejścia na skalę podatkową zapłacić prawie 1500 zł składki zdrowotnej - prawie o 1000 zł więcej niż w przypadku pozostania na ryczałcie. W przypadku zmiany formy opodatkowania będzie musiał wyrównać w ZUS-ie różnice w opłacanej dotąd składce zdrowotnej, a to może oznaczać nawet 12 000 złotych dopłaty.

 

Przedsiębiorcy, którzy zmienią formę opodatkowania, mogą spotkać się z sytuacją nadpłaty lub niedopłaty w ZUS-e. Niedopłatę trzeba uregulować do 20 maja 2023 roku. Podobnie będzie z nadpłatą, o jej zwrot będzie można wystąpić w maju 2023 r. Podatnicy rozliczający się ryczałtowo mogą dokonać zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne w okresie od 1 lipca do 22 sierpnia. Jeżeli zdecydują się na to, aby lipiec rozliczać na nowych zasadach, składkę zdrowotną za ten miesiąc zapłacą również na nowych zasadach. Składka za czerwiec płatna do 20 lipca zostanie opłacona jeszcze na dotychczasowych zasadach. Z kolei składka zdrowotna za lipiec, którą będą płacić w sierpniu, wyniesie 270,90 zł. W kolejnych miesiącach będzie ona zależna od dochodu.

KsięgowośćPodatki 2022