Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj o rozliczeniu deklaracji PIT 2023

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy w 2022 roku wynajmowali mieszkanie, uzyskany przychód (dochód) muszą rozliczyć w deklaracji PIT. W zależności od formy opodatkowania drukiem właściwym będzie PIT-28 lub PIT-36. Jaką deklarację wybrać?

<< Jak rozliczyć najem za 2022 r. - ryczałt czy zasady ogólne?

Podatnicy, którzy w 2022 roku wynajmowali mieszkanie muszą swoje zyski rozliczyć w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT. Choć mają na to czas do 2 maja, to nie warto z tym zwlekać. Rozlicz PIT i wyślij go do urzędu skarbowego już dziś.

» PIT-28. Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać ryczałtowcy w 2023 roku?

Rozliczenie wynajmu prywatnego w PIT

Źródło: shutterstock

Na jakim PIT najem prywatny?

W zależności od formy opodatkowania najmu prywatnego, podatnik powinien rozliczyć albo deklarację PIT-28 albo PIT-36. Jeżeli w 2022 roku jego najem prywatny opodatkowany był na zasadach  ogólnych (skala podatkowa), to właściwą deklarację będzie PIT-36. Jeżeli jednak podatnik jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to uzyskane przychody zobowiązany będzie rozliczyć w ramach deklaracji PIT-28.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli podatnik uzyskuje jednoczenie przychody z najmu opodatkowanego ryczałtem oraz dochody z umowy o pracę opodatkowane na zasadach ogólnych, to nie może rozliczyć ich wspólnie, w ramach jednej deklaracji PIT. Przychody z najmu prywatnego należy rozliczyć na osobnej deklaracji PIT-28, natomiast dochody z umowy o pracę – na deklaracji PIT-37.

Jeśli jednak wynajem odbywał się na zasadach ogólnych i miała miejsce praca na etacie, to dochody należy zsumowac i wszystki wpisac w jeden druk PIT-36.

Najem na PIT-36. Wyjątek w 2023 roku

Za sprawą Polskiego Ładu rok 2023 jest specyficzny pod względem rozliczania przychodów z najmu. W 2023 roku podatnicy rozliczający najem na zasadach ryczałtu po raz pierwszy będą mogli zmienić formę opodatkowania wstecz, za cały 2022 rok. Jak będzie to działało?

Jeśli podatnik (ryczałtowiec) uzna, że korzystniejsze będzie dla niego opodatkowanie najmu prywatnego w 2022 roku na zasadach skali (12% PIT), a nie jak dotychczas na zasadach ryczałtu – ma prawo zmienić formę opodatkowania. Aby to zrobić wystarczy, że w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT uzyskane przychody rozliczy nie na deklaracji PIT-28, lecz na PIT-36. Będzie to wówczas informacja dla skarbówki o chęci zmiany formy opodatkowania na skalę w 2022 roku. Więcej o tym w artykule ,, Rozliczenie najmu prywatnego za 2022 rok na dwóch deklaracjach: PIT-28 oraz PIT-36”.

 

Do kiedy PIT-28 oraz PIT-36

W 2023 roku nastąpiło ujednolicenie terminów składania deklaracji PIT. Zarówno zeznanie PIT-28, jak i PIT-36 należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku. Więcej o terminie w artkule ,,Do kiedy PIT-28”.

 

Rozlicz najem prywatny z PIT.pl

Samodzielne rozliczenie najmu prywatnego w PIT budzi obawy wielu podatników. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Intuicyjny program poprowadzi Cię krok po kroku po Twojej deklaracji podatkowej i pozwoli na wysyłkę gotowego zeznania do skarbówki. Program można pobrać korzystając z poniższej grafiki:

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

WynajemPIT-36PIT-28Rozliczenie roczneNieruchomościRyczałt