Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Umowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy o pracę, który ustawodawca uregulował w kodeksie pracy. Pod pewnymi względami różni się jednak od tradycyjnej umowy o pracę. Kiedy można ją zawrzeć? Czym się charakteryzuje? O czym warto wiedzieć zawierając taką umowę?
» Warunki zatrudnienia pracownika na zastępstwo
Pracodawca może zaproponować ci różne formy zatrudnienia. Ma dyspozycji umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie, a także umowę B2B czy umowę o pracę. Ta ostatnia forma zatrudnienia jest najchętniej wybierana przez pracowników. Zalicza się do niej także umowa o pracę na zastępstwo, jednak może być ona zawarta tylko w szczególnych okolicznościach.
Źródło: shutterstock.com
Na skutek nowelizacji kodeksu pracy z lutego 2016 umowa o pracę na zastępstwo jest rodzajem umowy o pracę. Jest umową na czas określony.
Długa choroba pracownika, urlop macierzyński lub wychowawczy albo urlop bezpłatny, to sytuacje kiedy pracodawcy sięgają po umowę na czas zastępstwa.
Na postawie obowiązujących przepisów prawa pracy, umowa na zastępstwo powinna zawierać takie same elementy jak zwykła umowa o pracę na czas określony. Są nimi:
Umowa o pracę na zastępstwo powinna też zawierać dodatkowe informacje, które będą podstawą do jej zawarcia. Pracodawca powinien wskazać powód zatrudnienia do pracy i dane osoby zastępowanej (jej imię i nazwisko).
» Wzór umowy o pracę na zastępstwo
W okresie pracy na zastępstwo pracodawca powierza te same obowiązki lub podobne, pracownikowi który zastępuje nieobecną w firmie osobę. Zakres obowiązków nie musi być taki sam jak osoby zastępowanej. Pracodawca nie może dokładać zadań, które by ten zakres przekraczały. Wykonując zupełnie inną pracę można bowiem mówić o zatrudnieniu nowego pracownika, a nie o umowie na zastępstwo.
Umowa o pracę na czas określony została przez ustawodawcę ograniczona limitami. Może być ona zawarta jedynie na okres nie dłuższy niż 33 miesięcy. Ponadto, jeżeli dany pracodawca zawiera z pracownikiem trzecią umowę terminową, zgodnie z przepisami prawa pracy automatycznie, staje się ona umową o pracę na czas nieokreślony.
Umowa na zastępstwo nie podlega jednak powyższym zasadom. Dlatego też pracodawca bez przeszkód może zawrzeć trzecią i kolejną umowę na zastępstwo z tym samym pracownikiem.
Umowa o pracę na zastępstwo nie chroni ciężarnej pracownicy tak jak umowa o pracę na czas określony. Umowa o pracę na zastępstwo może zostać rozwiązana wraz z upływem terminu na jaki została zawarta.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa na zastępstwo wygasa:
Możliwe jest również rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo na mocy porozumienia stron - w dowolnym momencie trwania umowy lub za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia
Kilka lat temu okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosił jedynie 3 dni, jednak na mocy nowelizacji kodeksu pracy z 2016 r. terminy te zostały wydłużone i wynoszą:
Umowa na zastępstwo często wykorzystywana jest w korporacjach lub urzędach, jednak nie jest najlepszą formą zatrudnienia dla pracownika. Pozbawia go wielu praw i uprawnień oraz może sprawiać, że pracownik nie będzie z danym pracodawcą wiązał przyszłości traktując zatrudnienie jako szansę jedynie na zdobycie doświadczenia i przystanek w poszukiwaniu stałego etatu.
Formy zatrudnieniaKodeks pracy