Ulga termomodernizacyjna 2022 - jak obliczyć wysokość ulgi

Redakcja PIT.pl

Podatnicy, którzy w 2021 roku ponieśli wydatki związane z termomodernizacją swojego budynku, po spełnieniu kilku warunków, mają prawo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT 2022. Jak obliczyć jej wysokość?

» Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?

Podatnicy już kolejny rok z rzędu mają prawo do rozliczenia w swoich zeznaniach PIT ulgi termomodernizacyjnej. Problematyczne jest jednak ustalenie wysokości przysługującego odliczenia. Jak obliczyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej?

» Odlicz fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT

Wydatki na termomodernizację w PIT 2022

Źródło: shutterstock

Ulga termomodernizacyjna - warunki skorzystania

Ustawodawca wskazał konkretne warunki, które wpływają na prawo do odliczenia w PIT ulgi termomodernizacyjnej. Kto zatem może skorzystać z ulgi?

Podatnicy PIT, którzy opłacają:

  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek według 19% stawki podatku,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

To jedna nie wszystko. Aby móc skorzystać z ulgi trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem już istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym zrealizowano inwestycje związane z termomodernizacją. Co ważne! Odliczenie dotyczy tylko budynków już wybudowanych. Więcej w artykule ,, Ulga termomodernizacyjna w PIT 2021 tylko dla budynków już wybudowanych”.

>>> Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości

 

Jakie wydatki termomodernizacyjne w PIT?

Dokonując odliczenia ulgi termomodernizacyjnej warto przyjrzeć się katalogowi inwestycji podlegających odliczeniu w ramach wspomnianej ulgi. Mowa wyłącznie o wydatkach wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489).

Rozporządzenie dostępne tutaj.

Jakie wydatki odliczysz w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Źródło: rcl.gov.pl

Ulga termomodernizacyjna - jak obliczyć ulgę?

Zasady ustalania przysługującej ulgi termomodernizacyjnej wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu ,, Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w twoim dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym je poniosłeś, odliczysz w kolejnych latach. Nie będziesz mógł odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

Jeśli w okresie trzech lat nie zrealizujesz przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek), będziesz musiał zwrócić ulgę. Oznacza to, że będziesz musiał doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.

Jeśli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jesteś zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.”  

Rozlicz ulgę termomodernizacyjną z PIT.pl

Masz wątpliwości w jaki sposób odliczyć ulgę w swoim PIT? Skorzystaj z programy e-pity i rozlicz się z PIT.pl. Bezpłatny program poprowadzi Cię krok po kroku po deklaracji podatkowej i pozwoli w szybki sposób wysłać zeznanie do urzędu skarbowego. Więcej na ten temat na stronie programu.

Ulga termomodernizacyjnaOdliczenia w PITPIT-37PIT-36Nieruchomości