MF: Zbiórki charytatywne bez podatku od darowizn

Podatnicy, którzy w 2021 roku ponieśli wydatki związane z termomodernizacją swojego budynku, po spełnieniu kilku warunków, mają prawo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT 2022. Jak obliczyć jej wysokość?
» Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?
Podatnicy już kolejny rok z rzędu mają prawo do rozliczenia w swoich zeznaniach PIT ulgi termomodernizacyjnej. Problematyczne jest jednak ustalenie wysokości przysługującego odliczenia. Jak obliczyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej?
» Odlicz fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT
Źródło: shutterstock
Ustawodawca wskazał konkretne warunki, które wpływają na prawo do odliczenia w PIT ulgi termomodernizacyjnej. Kto zatem może skorzystać z ulgi?
Podatnicy PIT, którzy opłacają:
To jedna nie wszystko. Aby móc skorzystać z ulgi trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem już istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym zrealizowano inwestycje związane z termomodernizacją. Co ważne! Odliczenie dotyczy tylko budynków już wybudowanych. Więcej w artykule ,, Ulga termomodernizacyjna w PIT 2021 tylko dla budynków już wybudowanych”.
>>> Opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości
Dokonując odliczenia ulgi termomodernizacyjnej warto przyjrzeć się katalogowi inwestycji podlegających odliczeniu w ramach wspomnianej ulgi. Mowa wyłącznie o wydatkach wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489).
Rozporządzenie dostępne tutaj.
Źródło: rcl.gov.pl
Zasady ustalania przysługującej ulgi termomodernizacyjnej wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu ,, Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.
Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w twoim dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym je poniosłeś, odliczysz w kolejnych latach. Nie będziesz mógł odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Jeśli w okresie trzech lat nie zrealizujesz przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek), będziesz musiał zwrócić ulgę. Oznacza to, że będziesz musiał doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Jeśli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jesteś zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.”
Masz wątpliwości w jaki sposób odliczyć ulgę w swoim PIT? Skorzystaj z programy e-pity i rozlicz się z PIT.pl. Bezpłatny program poprowadzi Cię krok po kroku po deklaracji podatkowej i pozwoli w szybki sposób wysłać zeznanie do urzędu skarbowego. Więcej na ten temat na stronie programu.
Ulga termomodernizacyjnaOdliczenia w PITPIT-37PIT-36Nieruchomości