Nowa ulga na roboty od stycznia 2021. Ministerstwa Finansów i Rozwoju pracują nad przepisami

Ewelina Czechowicz

Robotyzacja polskich przedsiębiorstw jest najlepszą drogą do ich modernizacji i zwiększenia efektywności, a z czasem sukcesu eksportowego - ocienił w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju Marek Niedużak. Służyć temu ma ulga na robotyzację, którą resort rozwoju przygotowuje wraz z Ministerstwem Finansów.

Ulga na roboty od stycznia 2021. Ministerstwa Finansów i Rozwoju pracują nad przepisami
Źródło: shutterstock.com

Chcemy, aby ulga robotyzacja weszła w życie od 1 stycznia 2021 roku – poinformowała we wtorek 8 września 2020 r . w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, będzie ona częścią większego pakietu prorozwojowego, który może być wdrożony razem z estońskim CIT.

» Rząd pracuje nad zmianami w CIT. Czego będą dotyczyć i kogo obejmą?

Co ma objąć nowa ulga?

Ulga na roboty ma zostać wprowadzona w przyszłym roku, dzięki niej przedsiębiorcy będą mogli skorzystać w 2022 r. z odliczenia. Rząd zakłada, że ulga zostanie wprowadzona na 5 lat. Ma obejmować wydatki, które będą poniesione od początku 2021 r. do końca 2025 r. – wynika z zapowiedzi złożonej przez wiceministra Krzysztofa Mazura na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Ulga nazwana ulgą na roboty służyć ma zwiększaniu zautomatyzowania polskich przedsiębiorstw.

Nowa ulga na robotyzację ma przypominać tę na badania i rozwój, zatem w ustawach podatkowych zostaną wymienione koszty, które firmy będą mogły odliczać od podstawy opodatkowania. Założenie rządzących jest takie, by państwo realnie pokryło ok. 10 proc. wydatków polskich przedsiębiorców na roboty.

Według przekazywanych informacji nowa ulga funkcjonować ma zasadach  ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R. (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikowanych).

Co będzie można odliczyć?

Nowa ulga pozwoli na odliczenia związane z zakupem robotów, kobotów, czy urządzeń do produkcji addytywnej oraz niezbędnego oprogramowania, czy szkolenia pracowników.

Ulga zapowiadana przez minister Jadwigę Emilewicz,  ma obejmować wydatki na zakup różnego typu robotów mających za zadanie wsparcie procesu produkcji oraz  drukarek 3D, maszyn produkcyjnych sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania, urządzeń VR (wirtualnej rzeczywistości) do projektowania czy produkcji, szkolenia pracowników w zakresie obsługi wymienionych rozwiązań.

Dla kogo nowa ulga?

Ulga na roboty ma być skierowana nie tylko do dużych firm, lecz także do firm z małego i średniego sektora. Przedsiębiorcy będą mogli odliczać od dochodu wszelkie wydatki, które poniosą na  robotyzację stanowisk pracy oraz automatyzację produkcji. Ulga podatkowa ma być  zachęta dla właścicieli firm do inwestowania w nowe technologie i stanowić zwiększenie szansy rozwoju przedsiębiorstw w różnych gałęziach przemysłu. Ma pomóc w rozwoju nie tylko dużym firmom, ale również małym i średnim przedsiębiorcom.

Aktualne możliwości odliczeń dla innowacyjnych przedsiębiorców?

Nowe przepisy mają bazować na obecnie obowiązującej uldze B+R.

Ulga B+R to narzędzie podatkowe, którego celem jest wspieranie innowacyjnej działalności gospodarczej podatników, a tym samym zwiększenie skali inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój w Polsce.

Prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową tzw. ulgi B+R posiadają obecnie:

  1. podatnicy opłacający podatek według skali podatkowej, rozliczający się na deklaracji PIT-36,
  2. podatnicy opłacający podatek liniowy według 19% stawki podatkowej, rozliczający się na deklaracji PIT-36L.

Przedsiębiorcy mają również poza ulgą B+R możliwość korzystania z ulgi IP Box. Dzięki uldze IP Box podatnicy mogą skorzystać z preferencyjnej 5 proc. stawki podatkowej w przypadku dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Kiedy wejdzie w życie nowa ulga robotyzacyjna?

Ulga na roboty ma zacząć obowiązywać  od 1 stycznia 2021 roku, a projekt ustawy, nad którym pracują Ministerstwa Rozwoju i Finansów, ma zostać przyjęty przez polski rząd do końca września bieżącego roku.

Jakie korzyści przyniesie ulga na robotyzację

„Wprowadzenie nowej ulgi innowacyjnej z pewnością wpłynie pozytywnie na cyfrowy rozwój przedsiębiorstw funkcjonujących na polskim rynku. W konsekwencji pozwoli to na zwiększenie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Na chwilę obecną pozostaje czekać na projekt ustawy wprowadzającej ulgę na roboty” – wskazują eksperci Grant Thornton.

Tekst projektu ustawy powinien być niebawem opublikowany, wtedy będziemy mogli poznać szczegóły projektowanych rozwiązań.

Odliczenia w PITPłatnik PITPodatek PITCITPodatki 2021