Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Ministerstwo Finansów w drodze kolejnej już nowelizacji przepisów Polskiego Ładu, wprowadza zmiany do ustawy o Polskim Ładzie. Zmieniono m.in. niektóre zapisy dotyczące ulgi dla klasy średniej, która zacznie obowiązywać już z początkiem 2022 roku.
» Ulga dla klasy średniej w zeznaniu rocznym czy miesięcznie? Preferencja z pułapkami
Kilka miesięcy temu w artykule ,, Ulga dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Wadliwy przepis utrudni korzystanie z ulgi”, informowaliśmy o niedoprecyzowanych przepisach Polskiego Ładu, które utrudnią przedsiębiorcom skorzystanie z ulgi dla klasy średniej. W czym tkwił problem?
Źródło: shutterstock
» Polski Ład: Ulga dla klasy średniej - kto z niej skorzysta i jak ją wyliczyć?
W projektowanym art. 26 ust 4a ustawy o tzw. Polskim Ładzie zakładano, że kwotę ulgi dla pracowników lub podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej ustalać należy biorąc pod uwagę sumę uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym i podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskanych w ciągu roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a.
Pozostawienie w ustawie Polski Ład sformułowania ,,koszty prowadzenia działalności” z całą pewnością znacząco utrudniłby przedsiębiorcom ustalanie prawa do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W ustawie o PIT nie ma bowiem definicji ,,kosztów prowadzenia działalności". Mowa wyłącznie o ,,kosztach uzyskania przychodów". Pojawiły się więc liczne dyskusje na temat tego w jaki sposób rozumieć owe ,,koszty prowadzenia działalności gospodarczej”- czy jako zwykłe koszty uzyskania przychodów, czy może szerzej, jako wszystkie koszty, które w działalności gospodarczej się pojawiają, bez względu na to, czy stanowią one koszt podatkowy.
Mając na uwadze negatywne komentarze zwracające uwagę na problematykę nowego ujęcia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, Ministerstwo Finansów postanowiło doprecyzować pojęcie kosztów. Nie pojawiło się ono jednak bezpośrednio w ustawie o Polskim Ładzie, lecz w opublikowanej nowelizacji przepisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2427).
Ustawa doprecyzowuje, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, w celu ustalenia ulgi dla klasy średniej, będzie trzeba pomniejszać o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (definicja z ustawy o PIT), a nie o szeroko pojęte koszty prowadzenia działalności.
Ulga dla klasy średniejKosztyPodatki 2022Polski Ład