Twój e-PIT: Ulgę na dziecko urodzone w 2018 roku musisz dopisać sam. Również na pełnoletnie

Katarzyna Sudaj

W pierwszych dniach funkcjonowania usługi Twój e-PIT pojawiły się uwagi userów, że mimo obietnic MF PIT-37 przygotowany dla podatnika nie uwzględnia ulgi prorodzinnej. Resort finansów wyjaśnia, że odpis na dzieci urodzone w 2018 roku oraz na te, które skończyły 18 lat trzeba uzupełnić samodzielnie.

Na tą chwilę system generujący rozliczenia PIT-37 nie ma dostępu do informacji o dzieciach urodzonych w trakcie 2018 roku, aby mógł automatycznie wpisać ich dane do zeznania rocznego rodziców. Dlatego należy zrobić to samodzielnie.

tweet MF ulga na dzieci urodzone w 2018 roku w usłudze Twój e-PIT

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Rozlicz ulgę na dzieci w programie e-pity

Integracja usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL w 2020 roku

Za rok, gdy nadejdzie czas rozliczeń rocznych za 2019 rok, usługa Twój e-PIT zostanie już zintegrowana z rejestrem numerów PESEL - zapowiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Wówczas rozliczenie roczne PIT zostanie automatycznie uzupełnione o ulgę na dzieci - już nie tylko u tych podatników, którzy obecnie skorzystają z odpisu na pociechę, ale także na dzieci nowonarodzone w trakcie 2019 roku.

w 2020 roku usługa Twój e-PIT uzupełni z bazy numerów PESEL ulgę na dzieci

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Ulgę na ucznia czy studenta wpisz sam 

Tak jak obecnie - ulgę na pełnoletnie dziecko, które kontynuuje naukę czy to w technikum, w szkole policealnej czy też studiuje, będzie trzeba uzupełnić samodzielnie. To zrozumiałe - system KAS nie posiada informacji o tym, czy dziecko po skończeniu 18 lat nadal pobiera naukę.

Ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi prorodzinnej w PIT?

Ulga na dzieciRozliczenie rocznePIT-37Wspólne rozliczenie PIT