Przedsiębiorcy bez "Twój e-PIT". Nie wszyscy są bezpieczni z nową usługą

Piotr Szulczewski 24.10.2018 08:33 (aktualizacja: )

Tylko osoby, które rozliczają się na deklaracjach PIT-37 i PIT-38 będą mogły pominąć obowiązek rozliczenia podatkowego za 2018 r. Pozostałe osoby zmuszone są tak jak w poprzednich latach – spełnić obowiązek podatkowy i złożyć deklarację PIT.

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy będą składali rozliczenie podatkowe za 2018 r. zmuszeni będą samodzielnie przygotować i wysłać deklarację podatkową. Nie mają możliwości korzystać z udogodnień, jakie rozliczającym się poprzez PIT-37 i PIT-38 przygotowało Ministerstwo Finansów.  Jedynie osoby, które będą łączyć źródła przychodów – mogą części z nich rozliczyć elektronicznie w usłudze „Twój e-PIT”. Pozwala ona na terminowe rozliczenie podatkowe również przez osoby, które nie podejmą się przygotowania deklaracji PIT – w ich przypadku informacje, jakie zostaną przesłane przez płatników staną się podstawą wygenerowania rocznego zeznania podatkowego za podatników.

PIT online

Jeszcze w trakcie prac sejmowych pojawiła się propozycja, by już zeznaniach za 2018 przedsiębiorcy mogli również korzystać z możliwości zeznania przygotowanego za podatnika. W trakcie prac w Komisjach projekt nowelizacji nie został jednak przyjęty i ostatecznie – ze względu na brak możliwości technicznych – w obecnym kształcie ustawy o PIT, propozycja  nie pojawiła się.

 Zatem przedsiębiorcy:

  • nie pozostawić deklaracji PIT bez żadnego działania – nieprzygotowany PIT, który nie zostanie przekazany do organu skarbowego, stanie się podstawą odpowiedzialności karnej skarbowej,
  • roczną deklarację podatkową PIT-36 lub PIT-36L należy sporządzić do końca kwietnia, a deklarację PIT-28 – do końca lutego 2019 r.,
  • w przypadku łączenia przychodów – możliwe, aby PIT-36 został wysłany samodzielnie, a PIT-38 – przygotowany za podatnika w usłudze „Twój e-PIT”; podobna sytuacja może dotyczyć np. łączenia PIT-36L i PIT-37 czy PIT-36L i PIT-38, PIT-28 i PIT-37, PIT-28 i PIT-38 – w tych przypadkach jedna z deklaracji może nie być przygotowana samodzielnie.

Kara za nieterminowe rozliczenie podatkowe w 2019 r. wyniesie co najmniej 225 zł (organ wymierzający karę może ją ustalić w wyższej wysokości).

Twój e-PITPIT-36