5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, jaka będzie maksymalna cena prądu dla gospodarstw, które posiadają fotowoltaikę. Chodzi o ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku. Po jakiej cenie będą rozliczać się prosumenci posiadający fotowoltaikę?
» Odlicz fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT
» Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?
W odpowiedzi na rosnące ceny prądu, tylko w ostatnim czasie uchwalono dwie ustawy mające na celu zamrożenie cen energii w przyszłym, 2023 roku. Wątpliwości mają jednak prosumenci, którzy sami produkują sobie prąd za pośrednictwem fotowoltaiki. Po jakiej cenie będą się oni rozliczali w 2023 roku? Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Środowiska i Klimatu.
» Katalog wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej
Źródło: shutterstock
Wysokość stawki i końcowe rachunki za prąd prokomsumentów posiadających fotowoltaikę, uzależniona będzie od sposobu, w jaki dokonują oni aktualnie rozliczenia zużycia za prąd. Chodzi o rozliczanie się na zasadzie net-billing bądź net-metering.
Dokładne zasady rozliczania kosztów energii, jakie będą stosowane od stycznia 2023 roku w stosunku do posiadaczy fotowoltaiki, wyjaśnia Ministerstwo Środowiska i Klimatu.
W przypadku rozliczania się na zasadzie Net-billingu prosumenci całe wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci po cenach rynkowych. Nie wykorzystują oni zatem sieci jako wirtualnego magazynu, z którego pobierają wyprodukowaną energię. Jak tłumaczy Ministerstwo Klimatu ,, próg zużycia dla takich odbiorców będzie odnosił się do całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Powyżej progu, odbiorcy ci, dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., będą mogli ją zakupić po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh”.
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku prosumentów rozliczających się na zasadzie Net-metering. Jak tłumaczy MF ,, Zużycie energii elektrycznej prosumentów rozliczających się w ramach net-meteringu, w kontekście limitu, do którego stosowana jest cena gwarantowana, będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci (tj. po rozliczeniu zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 4 ust 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii).
Dla przykładu, odbiorca, który wyprodukował 4 MWh energii, a pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej progu, odbiorcy ci również będą mogli zakupić energię elektryczną po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh”.
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Jedną z ustaw, która zamraża ceny prądu w 2023 roku jest Ustawa z 17 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. 2022 po. 2127). Gwarantuje on stałą cenę na obecnym poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie natomiast gospodarstw, w którym są osoby niepełnosprawnością, i wyniesie on 2,6 kWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. kWh. Więcej na ten temat w artykule ,,Ceny energii zamrożone przez Sejm. Dodatki energetyczne i obowiazujące limity zużycia prądu".
/na podstawie komunikatu Ministerstwa Środowiska i Klimatu
Odliczenia w PITInne podatkiHOT