Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ponad 4 mln podatników pozwoliło, by fiskus rozliczył ich PIT

Katarzyna Sudaj

W usłudze Twój e-PIT w tym roku zaakceptowano automatycznie (bez udziału podatnika) ok. 4,3 mln rozliczeń PIT. To pół miliona więcej deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38 niż rok temu. Czy podatnicy tak ufają fiskusowi? Czy tak nie cierpią podatków? A może zapomnieli o terminie rozliczeń, który minął z końcem kwietnia?

Ponad 80 proc. deklaracji PIT wysyłamy przez internet

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa podsumowały tegoroczny okres rozliczeń rocznych. Potwierdził się wieloletni trend, który pokazuje, że z roku na rok coraz chętniej Polacy rozliczają się elektronicznie i wysyłają swój PIT za pośrednictwem internetu do urzędów skarbowych.

Już na początku maja informowaliśmy, że prawie milion podatników więcej świadomie rozliczyło się poprzez rządową usługę Twój e-PIT niż rok temu. 

Większość Polaków rozlicza PIT w lutym lub marcu

A jeszcze przed końcem kwietnia pokazywaliśmy badania, z których wynika, że zdecydowana większość z nas rozlicza się od połowy lutego do marca. Jeśli korzystamy z ulg, to chcemy jak najszybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku z PIT i nie czekamy ze złożeniem zeznania do końca kwietnia.

3 mln rozliczonych zeznań po miesiącu funkcjonowania Twój e-PIT

5,8 mln zeznań PIT podatnicy świadomie złożyli w 2021 roku korzystając z Twój e-PIT. Znalazło się wśród nich :

  • 5,3 mln deklaracji PIT-37,
  • 199 tys. deklaracji PIT-28,
  • 170 tys. deklaracji PIT-38,
  • 78,9 tys. deklaracji PIT-36 oraz
  • 49,8 tys. oświadczeń PIT-OP.

Doliczając do tego 4,3 mln deklaracji PIT-37 i PIT-38, które po północy 30 kwietnia 2021 roku systemy informatyczne KAS uznały za automatycznie zaakceptowane otrzymujemy liczbę 10,1 mln e-PIT w usłudze Twój e-PIT.

Uwaga!

Rozliczenia PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 i PIT-38, w których podatnik dokonał jakiejkolwiek samodzielnej zmiany (np. wprowadził kwoty ulga i odliczeń) nie podlegają procesowi automatycznej akceptacji w systemach informatycznych Twój e-PIT.

ponad 10 mln PIT w Twój e-PIT w 2021 roku
Źródło: Twitter MF

Twój e-PIT przejął połowę rynku elektronicznych rozliczeń PIT

Gdy doliczmy zeznania podatkowe wysłane online za pośrednictwem plików interaktywnych MF na e-deklaracje.gov.pl czy też komercyjnych programów księgowych i do rozliczeń rocznych, to otrzymamy liczbę 19,6 mln druków PIT wysłanych przez internet. Z tej sumy 19,6 mln PIT-ów wysłanych online, aż 10,1 mln złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT (poprzez świadome działanie oraz 4,3 mln przez bierność podatników ). To ponad połowa.

Papierowe druki w odwrocie

Nie dziwi, że coraz młodsze pokolenia, dla których internet jest codziennym narzędziem, wchodzi na rynek pracy (a więc zaczyna zarabiać i rozliczać PIT roczny) - dla nich jest to oczywiste, że nie będą wysyłać papierowych druków do urzędów skarbowych. Resort finansów podaje, że już tylko 2,1 mln zeznań rocznych zostało przesłanych w wersji papierowej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Dlaczego coraz więcej podatników zostawia rozliczenie PIT fiskusowi?

Rok temu 3,8 mln deklaracji PIT-37 i PIT-38 (tylko te podlegają automatyczne akceptacji w usłudze Twój e-PIT), a tej wiosny już 4,3 mln zeznań podatkowych. O 500 tys. więcej. Czy podatnicy tak ufają fiskusowi? Choć usługa Twój e-PIT jest co roku ulepszana i modernizowana, to jednak nie ustrzegła się różnych awarii czy niedoskonałości, gdy podatnikom zaniżano kwotę zwrotu podatku, poprzez nie uwzględnienie pełnej wysokości ulgi na dzieci.


Źródło: Twitter KAS

Być może wśród podatników, którzy zostawili rozliczenie PIT fiskusowi, są i tacy, którzy wzorem poprzedniego roku myśleli, że MF wydłuży okres rozliczeń rocznych z 30 kwietnia do końca maja czy czerwca. Jednak tak się nie stało.

Intuicja jednak podpowiada, że większość z podatników, którzy pozwolili na automatyczną akceptację 4,3 mln deklaracji PIT, po prostu uznają to za zwykłą formalność lub przykry obowiązek, którego starają się uniknąć. Być może nie korzystają z ulg na dzieci czy rehabilitacyjnej dla odliczenia wydatków na leki. Nie mają prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub innych preferencyjnych form, które pozwalają na obniżenie podatków? A może nadal rozliczenie PIT wydaje się im zbyt skomplikowane, by angażować się w samodzielne wypełnienie zeznania?

Warto zweryfikować rozliczenie MF

Pamiętajmy, że jednak warto weryfikować poprawność deklaracji podatkowej, którą wygenerowały systemy informatyczne KAS dla podatnika. Zdarzają się błędy i nie w pełni uzupełnione odliczenia.

Spóźnione ulgi tylko poprzez korektę PIT?

Jeśli podatnik chciałby coś zmienić w swoim PIT-37 czy PIT-38, automatycznie rozliczonym w usłudze Twój e-PIT, ma już tylko jedną drogę - złożenie korekty zeznania PIT. Ma na to czas do końca 2026 roku.

Twój e-PITRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITUlga na dzieciOdliczenia w PITKorekta PIT