Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Dziś zaczęły obowiązywać duże zmiany w zakresie zwolnienia z obowiązku opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Kto skorzysta z nowej ulgi w podatku PCC? Jakie warunki musi spełnić kupując pierwsze mieszkanie?
» Jaki podatek od wynajmu mieszkania?
Nowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent spowodował nagły wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości. Podatnicy, którzy zdecydują się na zakup wymarzonego domu bądź mieszkania, muszą jednak pamiętać o konieczności zapłaty podatku PCC, tzw. podatku od wzbogacenia. Za sprawą jednak nowych przepisów, które obowiązują od 31 sierpnia duża część rodzin będzie mogła uniknąć płacenia 2% podatku PCC. O kim mowa?
» Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego
Źródło: shutterstock
Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych jest podatkiem, który nie dotyczy stricte tylko zakupu mieszkania. Jest on opłatą ponoszoną przez każdą osobę, która dokonuje zakupu i nie jest przy tym zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Chodzi m.in. o podatek PCC od zakupu mieszkania, domu, czy nawet samochodu. Dotychczas jednak podatek ten musiał być obowiązkowo opłacony przy zakupie każdej nieruchomości z rynku wtórnego. Od 31 sierpnia to jednak się zmieni.
Obowiązek uiszczenia podatku PCC od zakupu mieszkania uzależniony jest m.in. od tego, czy mieszkanie to zakupione zostało z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego jest mniej korzystny podatkowo od zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Na kupującym ciąży bowiem obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten obliczany jest i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza sporządzającego umowę. Od 31 sierpnia wyjątkiem będą rodziny dokonujące zkaupu pierwszego w życiu mieszkania (więcej o tym poniżej).
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera - 2% podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje. Ze względu na fakt, że sprzedający deweloper opodatkowany jest już podatkiem VAT (bądź z niego zwolniony), to kupujący o podatek PCC nie musi się już martwić.
Z dniem 31 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PCC, która znosi obowiązek zapłaty 2 proc. podatku PCC w przypadku części kupujących. Kto z niej skorzysta?
Wspomniana ulga będzie dedykowana osobom, które dokonają zakupu wyłącznie pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Oczywiście ulga dotyczy jedynie tych, którzy kupują nieruchomość na rynku wtórnym, bo tylko tam pobierany jest podatek PCC.
Ponieważ ustawa o zmianach PCC weszła w życie 31 sierpnia, to od już dzisiaj kupujący mieszkanie są zwolnieni z podatku PCC.
Więcej o zmianach znajdziesz w artykule ,,Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego".