Podatek PCC na pierwsze mieszkanie. Od dziś duże zmiany dla kupujących nieruchomość

Iwona Maczalska

Dziś zaczęły obowiązywać duże zmiany w zakresie zwolnienia z obowiązku opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Kto skorzysta z nowej ulgi w podatku PCC? Jakie warunki musi spełnić kupując pierwsze mieszkanie?

» Jaki podatek od wynajmu mieszkania?

Nowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent spowodował nagły wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości. Podatnicy, którzy zdecydują się na zakup wymarzonego domu bądź mieszkania, muszą jednak pamiętać o konieczności zapłaty podatku PCC, tzw. podatku od wzbogacenia. Za sprawą jednak nowych przepisów, które obowiązują od 31 sierpnia duża część rodzin będzie mogła uniknąć płacenia 2% podatku PCC. O kim mowa? 

» Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego

Zakup pierwszego mieszkania. Zmiany w podatku PCC

Źródło: shutterstock

Podatek PCC od zakupu mieszkania

Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych jest podatkiem, który nie dotyczy stricte tylko zakupu mieszkania. Jest on opłatą ponoszoną przez każdą osobę, która dokonuje zakupu i nie jest przy tym zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Chodzi m.in. o podatek PCC od zakupu mieszkania, domu, czy nawet samochodu. Dotychczas jednak podatek ten musiał być obowiązkowo opłacony przy zakupie każdej nieruchomości z rynku wtórnego. Od 31 sierpnia to jednak się zmieni.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Co z podatkiem?

Obowiązek uiszczenia podatku PCC od zakupu mieszkania uzależniony jest m.in. od tego, czy mieszkanie to zakupione zostało z rynku pierwotnego, czy wtórnegoZakup nieruchomości z rynku wtórnego jest mniej korzystny podatkowo od zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Na kupującym ciąży bowiem obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten obliczany jest i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza sporządzającego umowę. Od 31 sierpnia wyjątkiem będą rodziny dokonujące zkaupu pierwszego w życiu mieszkania (więcej o tym poniżej).

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera - 2% podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje. Ze względu na fakt, że sprzedający deweloper opodatkowany jest już podatkiem VAT (bądź z niego zwolniony), to kupujący o podatek PCC nie musi się już martwić.

 

Zakup pierwszego mieszkania. Od kiedy zniesienie podatku PCC?

Z dniem 31 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PCC, która znosi obowiązek zapłaty 2 proc. podatku PCC w przypadku części kupujących. Kto z niej skorzysta?

Wspomniana ulga będzie dedykowana osobom, które dokonają zakupu wyłącznie pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Oczywiście ulga dotyczy jedynie tych, którzy kupują nieruchomość na rynku wtórnym, bo tylko tam pobierany jest podatek PCC. 

Ponieważ ustawa o zmianach PCC weszła w życie 31 sierpnia, to od już dzisiaj kupujący mieszkanie są zwolnieni z podatku PCC.

Więcej o zmianach znajdziesz w artykule ,,Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego".

 

NieruchomościInne podatki