Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowy Polski Ład - jakie zmiany czekają pracowników

Iwona Maczalska 17.05.2021 10:39 (aktualizacja: )

PiS zaskoczył licznymi propozycjami zmian w ramach tzw. Nowego Polskiego Ładu. Zmiany mają dotknąć również pracowników. Na jakie korzyści mogą liczyć pracownicy?

Na sobotniej konferencji partia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiła szczegóły długo zapowiadanego programu społeczno - gospodarczego tzw. Nowy Polski Ład. Zmiany mają skupić się w szczególności na systemie służby zdrowia, podatkach oraz emeryturach. W zapowiedziach znalazło się również dużo zmian skierowanych do pracowników.

Nowy ład - zmiany dla pracowników

Źródło: shutterstock

Wyższa kwota wolna od podatku

Jedną z kluczowych obietnic jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Kwota ta w zależności od podstawy naliczenia podatku (dochodu), maleje albo zupełnie znika. Więcej na temat nowej kwoty wolnej od podatku dowiesz się z artykułu ,, 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Nowy Polski Ład PiS w podatkach”.

Zwiększenie progu podatkowego z 85 tys. na 120 tys. złotych

Podatnicy mogą liczyć również na wprowadzenie w niedalekim czasie wyższego – pierwszego progu podatkowego, co ma pozwolić na zatrzymanie większej kwoty pieniędzy w portfelu pracowników klasy średniej. Próg ten z obecnie obowiązujących 85.528 zł zostanie zwiększony do kwoty 120 000 zł. ,,To oznacza, że z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.” – podkreślono w trakcie konferencji.

Likwidacja umów cywilnoprawnych

W założeniach programu ,,Nowy Polski Ład” znaleźć można również założenia związane z całkowitą likwidacją umów cywilnoprawnych. Jak stwierdził podczas prezentacji Jarosław Kaczyński ,,umowy śmieciowe, czyli umowy cywilnoprawne, zostaną od razu oskładkowane, ale dążymy to tego, aby w krótkim czasie powstał jeden model kontraktu pracy”. Można zatem przypuszczać, że już niedługo całkowicie pożegnamy się z umowami cywilnoprawnymi na rzecz stosunku pracy (umowy o pracę), która będzie jedyną dostępną formą zatrudniania pracowników.

Uregulowanie pracy zdalnej

Dzięki programowi Nowy Polski Ład mają zostać uregulowane również zasady pracy zdalnej. Choć jeszcze nie zostały zdradzone szczegóły zmian, to wiadomym jest, że mają one być nastawione nie tylko na wspieranie samej pracy zdalnej (praca z dowolnego miejsca w ramach sprzętu zapewnionego przez pracodawcę), lecz również dostosowanie przepisów w taki sposób, by wspierać młodych, pracujących rodziców.

Ulga w podatku PIT

Program zakłada również wprowadzenie nowej ulgi w podatku PIT. Ulga skierowana ma być dla pracowników klasy średniej, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, osiągających roczny dochód w przedziale od 70 do 130 tys. zł. Więcej na temat ulgi w artykule ,,Nowy Ład: Ulga w PIT dla klasy średniej".

Ułatwienie pracy w niepełnym wymiarze

Zmiany mają objąć również przepisy dotyczące wymiaru czasu pracy pracowników, a w szczególności pracy w niepełnym wymiarze. Ma to zwiększyć szanse na godziwą pracę pracowników, którzy m.in. z przyczyn rodzinnych nie są w stanie świadczyć pracy na pełen etat.

Polski ŁadHOT