Nowy JPK_VAT od 1 października. Już teraz warto przygotować się na zmiany

Ewelina Czechowicz

Nowy JPK_VAT ma być odciążeniem dla firm. Dzięki niemu zniknie obowiązek składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Deklaracja VAT i plik JPK_VAT będą jednym dokumentem elektronicznym, dlatego też przedsiębiorcy muszą dostosować programy do obsługi sprzedaży i księgowości do danych, które będą przekazywać za pośrednictwem JPK_V7M lub JPK_V7K. Nowy JPK_VAT to też więcej  obowiązków dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT oraz księgowych – w zależności od strony, która będzie przygotowywała nowy JPK.

»MF przesuwa nowy JPK_VAT na 1 października 2020 r.

Nowy JPK 2020 roku - jakie wprowadza zmiany?

Od 1 października zostanie wprowadzony nowy plik JPK_VAT, który będzie zawierał dwa warianty:

  1. JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięczne oraz
  2. JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.

» Zmiany dla podpisu kwalifikowanego w nowym środowisku JPK

Nowy JPK będzie zawierał część deklaracyjną i ewidencyjną, zastąpi dotychczasowe deklaracje VAT-7 lub VAT-7K które będą jego częścią. Urzędy skarbowe będą od 1 października otrzymywać jedynie JPK_V7M lub JPK_V7K, w zależności od przyjętych okresów rozliczeniowych przez podatnika. Dodatkowo zakres raportowanych danych zostanie poszerzony m.in. o kody towarów i usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji.

W przypadku podatników rozliczających się za okresy miesięczne będą oni składali JPK_V7M, który za każdy miesiąc będzie zawierał zarówno część deklaracyjną, jak i ewidencyjną. Natomiast podatnicy rozliczający się kwartalnie za pośrednictwem JPK_V7K będą zobowiązani do składania części ewidencyjnej miesięcznie, a deklaracyjnej kwartalnie.

» TARCZA - Faktury uproszczone w nowym pliku JPK

Kto i kiedy będzie składał nowy JPK?

Do składania JPK_V7M lub JPK_V7K zobowiązani będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Wprowadzane zmiany nie obejmą podatników zwolnionych z VAT. W obiegu pozostaną nadal deklaracje  VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.

Czy JPK_VAT potrzebuje dodatkowego oprogramowania?

Przedsiębiorcy, którzy będą składać deklaracje JPK będą musieli dostosować programy wykorzystywane do fakturowania i księgowania do niego. Wykorzystywane oprogramowanie musi pozwalać na raportowanie danych w prosty i przejrzysty sposób i jednocześnie  nie utrudniać przy tym pracy przedsiębiorcy. Dlatego też w najbliższym czasie przedsiębiorcy powinni zadbać o wybranie dobrego programu, który pozwoli im na oznaczenie grup towarowych dla produktów już na wstępnym etapie, a następnie przetwarzając wystawione dokumenty sprzedaży oraz zaksięgowane dokumenty zakupu, umożliwi sporządzenie i wysyłkę nowej struktury JPK_V7M lub JPK_V7K. Kluczowe w zakresie przygotowania podatnika do składania nowego JPK_V7M lub JPK_V7K będzie dokładne weryfikowanie tego, co przedsiębiorca sprzedaje i kupuje. Przedmiot sprzedaży bądź zakupu musi mieć właściwie przypisany kod jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU), określonych w rozporządzeniu. 

Na te zmiany trzeba się dobrze przygotować, bo błąd może być kosztowny i dotkliwy. Za każdy błąd w JPK_V7M lub JPK_V7K grozi sankcja w wysokości 500 zł. Zostanie ona nałożona na podatnika, jeżeli nie skoryguje on błędu w ciągu 14 dni po wezwaniu przez organ podatkowy.

JPK Jednolity Plik KontrolnyKoronawirus w Polsce