Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Resort pracy pracuje nad przepisami, które wprowadzą zmiany w zasadach dotyczących przerw w pracy. Projektowane przepisy wskazują, że pojawi się nowa przerwa w pracy? Kto z niej skorzysta? - wyjaśniamy.
Nadal trwają prace nad zmianami, jakie mają znowelizować obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy. Zmiany mają dostosować przede wszystkim krajowe przepisy do unijnych. W przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118) znalazły się również nowe przepisy dotyczące obowiązkowej przerwy w czasie pracy.
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest prawo pracownika do odpoczynku. Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP:
„Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów; maksymalne normy czasu pracy określa ustawa”. |
Z kolei art. 14 Kodeksu pracy wskazuje, że: Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.
Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów pracownicy maja prawo do:
Art. 134. KP Prawo do przerwy w pracy Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. |
Źródło: shutterstock
Zgodnie z treścią art. 141 Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić jedna przerwę niewliczaną do czasu pracy w wymiarze do 60 minut.
Art. 141. [Przerwa w pracy] § 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. § 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. |
Projekt przepisów Kodeksu pracy zawiera zmiany do art. 134 Kodeksu pracy. W przepisach ma znaleźć się dodatkowa przerwa w pracy dla pracowników, których dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy. Ci pracownicy mają zyskać dodatkową 15 minutową przerwę w pracy, która będzie wliczana do czasu pracy. Z kolei jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika będzie dłuższy niż 16 godzin, pracownikowi ma przysługiwać po 16 godzinie pracy kolejna przerwa trwająca co najmniej 15 minut (trzecia przerwa), wliczana do czasu pracy.
Aktualnie w przepisach znajduje się tylko jedna 15 minutowa przerwa w czasie pracy, po zmianach pracownicy pracujący dłużej niż 16 godzin w ciągu doby zyskają prawo do dwóch dodatkowych przerw. Po nowelizacji art. 134 Kodeksu pracy zgodnie z założeniami projektu, jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
Poza zamianami w długości i ilości przerw w czasie pracy nowe przepisy nakładają także na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika przez pracodawcę o ilości i długości przerw w czasie pracy. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 29 § 3 KP pracodawca będzie miał obowiązek informować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy o przysługujących pracownikowi przerwach w pracy.
Prace nad projektem można śledzić na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12356556/katalog/12855391#12855391
UrlopWymiar czasu pracyKodeks pracyUmowa o pracę