Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Niekorzystne zmiany dotyczące leasingu 2022. Jest możliwość obejścia przepisów

Iwona Maczalska 17.11.2021 08:35 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy posiadający auta w leasingu muszą przygotować się na nadchodzące zmiany wprowadzone w ramach ustawy Polskiego Ładu. Chociaż przepisy te okazują się niekorzystne dla przedsiębiorców,  jest możliwość ich obejścia.

» Polski Ład: czy zmiany w leasingu dotkną aktualnych umów leasingu czy nowych?

Rewolucyjne przepisy Polskiego Ładu dotkną zarówno przedsiębiorców, jak i osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Okazuje się, że zmiany nie ominą również aut będących w leasingu.Co się zmieni i jak będzie można obejść niekorzystne przepisy?

Zmiany w leasingu 2022. Polski Ład. Obejście przepisów
Źródło: shutterstock.com

Polski Ład: duże zmiany w leasingu 2022

W myśl projektowanych przepisów Polskiego Ładu zmienić się mają zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).  Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Polski Ład. Drastyczne zmiany w leasingu. Wykup auta już nie taki korzystny”.

Możliwość obejścia niekorzystnych przepisów

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – jest furtka umożliwiająca obejście niekorzystnych dla przedsiębiorców przepisów. Jednym z pomysłów jest przekazanie leasingowanego pojazdu w darowiźnie osobie bliskiej, która to będzie mogła z kolei dokonać jego sprzedaży już po upływie 6 miesięcy. Jak tłumaczy Damian Kłosowicz, prawnik w kancelarii Staniek & Partners dla DGP ,, nowelizowane przepisy ustawy o PIT mówią wyraźnie o przychodach z odpłatnego zbycia składników majątku, a nie jakiegokolwiek zbycia majątku. Potwierdza zatem, że możliwe będzie rozwiązanie, w którym przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu, a następnie obdarowuje nim np. swoją córkę, która następnie sprzeda auto bez PIT po upływie pół roku (zgodnie z zasadą ogólną)”.

Komentarz eksperta:

Przepisy prawa podatkowego przewidują rozwiązania dla sytuacji, w których podatnik podejmuje działania zmierzające do obejścia prawa. Z ordynacji podatkowej wynika, że jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej. Niemniej jednak należy zauważyć, że przepisy tzw. Polskiego Ładu nie wprowadzają takiego ograniczenia w zakresie rozporządzania samochodem, które nie pozwalałoby przedsiębiorcy dokonać jego darowizny. Tym samym, jeżeli celem czynności prawnej w postaci darowizny samochodu z leasingu nie było z góry założone obejście prawa, to organy skarbowe nie powinny takiej czynności kwestionować.
Mariusz Korzeb

Polski ŁadAuto firmowePodatek PITKosztyHOT