Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Polski Ład. Drastyczne zmiany w leasingu. Wykup auta już nie taki korzystny

Iwona Maczalska

Nowe przepisy wprowadzane w ramach Polskiego Ładu dotkną również przedsiębiorców posiadających auta służbowe w leasingu. Od stycznia zmienią się bowiem zasady szacowania wartości pojazdu w celu ustalenia podatku VAT, w przypadku dokonywania jego wykupu do majątku prywatnego. Niestety nie będą to zmiany pozytywne.

[AKTUALIZACJA 15.09.2021: Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy przejściowe dotyczące leasingu. Wiecej w artykule ,,Polski Ład: czy zmiany w leasingu dotkną aktualnych umów leasingu czy nowych?"]

Zapowiadane przez rząd zmiany podatkowe, które zostaną wprowadzone w ramach ustawy tzw. Polski Ład, miały przynieść historyczne obniżenie podatków.  Wielu specjalistów uczula jednak, że skutek chwalenia ustawy może być zupełnie odmienny. Przykładem są m.in. nowe przepisy dotyczące opodatkowania wykupu do majątku prywatnego samochodu leasingowanego w działalności gospodarczej. Jak zmienią się przepisy w 2022 roku?

Polski ład - zmiany w leasingu

Źródło: shutterstock

» Polski Ład: Nowe prawo i sankcje w zakresie tzw. "płacenia pod stołem" od 2022 r.

» Polski Ład: Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Koniec z prywatnym wykupem auta służbowego

Projektowane przepisy Polskiego ładu utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w  ramach działalności gospodarczej. Jak poinformował rząd – nowe przepisy zmierzają do ,, ograniczenia procederu wyprowadzania z firmy aut poleasingowych (…). Chodzi o branie samochodu na firmę w leasing, a po spłacie rat leasingowych, wykupywanie go do majątku prywatnego. To działanie na granicy prawa, w innych krajach UE możliwe jest tylko wykupienie samochodu przez firmę". W tym celu w ustawie Polski Ład wprowadzono nowe przepisy, które mają całkowicie ograniczyć ten proceder.

Wykup auta bez podatku dopiero po 5. latach

Pomysłem rządu na ograniczenie wyprowadzania z firm aut poleasingowych jest objęcie prywatnego wykupu pojazdu dużymi podatkami. Jak ma to wyglądać? Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).

Prywatny wykup auta z dużym podatkiem VAT

Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców będzie jednak zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT nie będziemy naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1%), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

Auto firmoweVATPolski Ład