Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Polski Ład: czy zmiany w leasingu dotkną aktualnych umów leasingu czy nowych?

Iwona Maczalska 15.09.2021 11:05 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu chce zaostrzenia przepisów dotyczących leasingu aut. Zmienić mają się m.in. zasady wykupu auta służbowego do majątku prywatnego. Dla przedsiębiorców mających auta w leasingu pojawiło się jednak światełko nadziei. Ministerstwo Finansów przygotowało nowe przepisy przejściowe.

» Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Zmiany w ustalaniu ryczałtu

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu projektowane w ramach Polskiego Ładu przepisy znacząco utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w  ramach działalności gospodarczej.

Choć nowy przepis wejdzie w życie w 2022 roku, to przedsiębiorcy posiadający aktualnie auta w leasingu obawiają się, czy również oni będą musieli dostosować się do nowych przepisów. Ministerstwo Finansów poszło na ustępstwo w tej sprawie i przygotowało nowe przepisy przejściowe, które w pierwszej wersji projektu Polski Ład nie występowały. Co się zmieniło?

Polski  Ład - nowe przepisy przejściowe dotyczące leasingu

Źródło: shutterstock

Nowe, niekorzystne przepisy dla leasingu

W myśl projektowanych przepisów Polskiego Ładu zmienić się mają zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).  Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Polski Ład. Drastyczne zmiany w leasingu. Wykup auta już nie taki korzystny”.

Przepisy przejściowe Ministerstwa Finansów

W pierwszej wersji projektu Polski Ład nie było mowy o jakichkolwiek przepisach przejściowych, które pozwoliłyby na uniknięcie dodatkowego obciążenia podatkowego przedsiębiorcom już posiadającym auta w leasingu. Za namową Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Związku Polskiego Leasingu, resort finansów przygotował nowe przepisy przejściowe. Wynika z nich, że nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu do majątku prywatnego najpóźniej do dnia 31 grudnia, a następnie sprzeda je po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku.

Polski ŁadAuto firmoweHOT