Nowe funkcje w aplikacji mZUS

Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu chce zaostrzenia przepisów dotyczących leasingu aut. Zmienić mają się m.in. zasady wykupu auta służbowego do majątku prywatnego. Dla przedsiębiorców mających auta w leasingu pojawiło się jednak światełko nadziei. Ministerstwo Finansów przygotowało nowe przepisy przejściowe.
» Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Zmiany w ustalaniu ryczałtu
Jak informowaliśmy kilka tygodni temu projektowane w ramach Polskiego Ładu przepisy znacząco utrudnią przedsiębiorcom dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej.
Choć nowy przepis wejdzie w życie w 2022 roku, to przedsiębiorcy posiadający aktualnie auta w leasingu obawiają się, czy również oni będą musieli dostosować się do nowych przepisów. Ministerstwo Finansów poszło na ustępstwo w tej sprawie i przygotowało nowe przepisy przejściowe, które w pierwszej wersji projektu Polski Ład nie występowały. Co się zmieniło?
Źródło: shutterstock
W myśl projektowanych przepisów Polskiego Ładu zmienić się mają zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Polski Ład. Drastyczne zmiany w leasingu. Wykup auta już nie taki korzystny”.
W pierwszej wersji projektu Polski Ład nie było mowy o jakichkolwiek przepisach przejściowych, które pozwoliłyby na uniknięcie dodatkowego obciążenia podatkowego przedsiębiorcom już posiadającym auta w leasingu. Za namową Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Związku Polskiego Leasingu, resort finansów przygotował nowe przepisy przejściowe. Wynika z nich, że nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu do majątku prywatnego najpóźniej do dnia 31 grudnia, a następnie sprzeda je po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku.