Nie zapomnij o PIT za 2020 rok. Czas tylko do jutra

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli się ze skarbówką powinni się śpieszyć. Już jutro upływa termin złożenia rocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Osoby rozliczające się przez Twój e-PIT muszą pamiętać, że nie wszystkie zeznania złożą się automatycznie 30 kwietnia.

W 2021 roku Ministerstwo Finansów nie podjęło decyzji o wydłużeniu terminu składania rocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Oznacza to, że ostateczny termin złożenia PIT w urzędzie skarbowym mija 30 kwietnia o północy.

PIT 2020 tylko do 30 kwietnia 2021

Źródło: shutterstock

Nie czekaj. Rozlicz PIT z PIT.pl

Podatnicy, którym nie udało się jeszcze rozliczyć zeznania PIT za 2020 rok, a którzy mają obawy przez samodzielnym wyliczaniem podatku i rozliczaniu deklaracji PIT zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programy e-pity, rekomendowanego przez PIT.pl. Program e-pity nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak rozliczyć swoją deklarację podatkową, lecz także pomoże rozliczyć przysługujące ulgi i odliczenia.

Rozliczenie PIT w usłudze Twój e-PIT

PIT można rozliczyć również przez usługę Twój e-PIT. Warto jednak pamiętać o kilu ważnych kwestiach. Na obecną chwilę w Twój e-PIT znaleźć można deklaracje PIT-36 oraz PIT-37, przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Podatnik chcący rozliczyć skorzystać z PIT-37 udostępnionego w Twój e-PIT nie musi robić nic, by wysłać zeznanie do urzędu skarbowego. Deklaracja PIT-37 w usłudze zostanie automatycznie zaakceptowana i wysłana do US dnia 30 kwietnia.

Odmienna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku deklaracji PIT-36. Deklaracja ta nie wyśle się samodzielnie 30 kwietnia. Podatnicy chcący wysłać PIT-36 przez Twój e-PIT muszą zalogować się do usługi, uzupełnić dane podatkowe w PIT-36 a następnie samodzielnie zaakceptować swoją deklarację podatkową. Dopiero wówczas zostanie ona wysłana do urzędu skarbowego. Brak akceptacji PIT-36 będzie jednoznaczne z niezłożeniem deklaracji podatkowej do dnia 30 kwietnia.

PIT-37 nie złoży się automatycznie 30 kwietnia - wyjątek

Korzystając z usługi Twój e-PIT warto zachować ostrożność. Jest bowiem wyjątek, kiedy to deklaracja PIT-37 przygotowana przez Ministerstwo Finansów nie wyśle się automatycznie do urzędu skarbowego. O co chodzi? Jak tłumaczy resort finansów ,, Jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zeznanie takie nie zostanie automatycznie uznane za złożone z dniem 30 kwietnia 2021 r. Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową”. Wiecej na ten temat w artykule ,,Twój e-PIT. Zeznanie PIT-37 nie zawsze zaakceptuje się automatycznie 30 kwietnia"

PIT-37PIT-36Rozliczenie roczneTwój e-PIT