Twój e-PIT. Zeznanie PIT-37 nie zawsze zaakceptuje się automatycznie 30 kwietnia

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się w 2021 roku za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, często liczą na to, że 30 kwietnia ich deklaracja zaakceptuje się i wyśle do urzędu skarbowego automatycznie. Warto jednak pamiętać, że automatyczna akceptacja PIT-37 w Twój e-PIT nie zawsze ma miejsce.

Tylko do 30 kwietnia podatnicy mają czas na rozliczenie swoich deklaracji PIT-37 za 2020 rok. Już wiemy, że Ministerstwo Finansów, w przeciwieństwie do roku ubiegłego nie wydłuży czasu na dokonanie rozliczeń PIT-37. Jedną z form szybkiego rozliczenia ze skarbówką jest rządowa usługa Twój e-PIT. Korzystając z niej należy jednak zachować ostrożność, nie zawsze bowiem nasz PIT zaakceptuje się automatycznie 30 kwietnia i zostanie wysłany do US.

PIT-37 w Twój e-PIT

Źródło: shutterstock

» Co grozi za brak zapłaty podatku PIT za 2020 r. w terminie?

Kiedy PIT-37 nie zaakceptuje się automatycznie w Twój e-PIT?

Generalna zasada funkcjonowania usługi Twój e-PIT zakłada, że rozliczenie z urzędem skarbowym ma być szybkie i łatwe. Wszystko za sprawą wstępnie wypełnionego przez Ministerstwo Finansów zeznania PIT-37, które nawet bez ingerencji podatnika automatycznie zaakceptuje się i wyśle 30 kwietnia do urzędu skarbowego. Dzięki temu podatnik nie musi martwić się, że nie dopełni obowiązku podatkowego, jakim jest roczne rozliczenie podatku PIT.

Korzystając z usługi Twój e-PIT warto jednak zachować ostrożność. Jest bowiem jednak wyjątek, kiedy to deklaracja PIT-37 przygotowana przez Ministerstwo Finansów nie wyśle się automatycznie do urzędu skarbowego. O co chodzi? Jak tłumaczy resort finansów ,, Jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zeznanie takie nie zostanie automatycznie uznane za złożone z dniem 30 kwietnia 2021 r. Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową”.

Rozliczyłem się samodzielnie. Czy muszę odrzucać PIT-37 przygotowany przez MF?

Podatnicy, którzy rozliczyli swój PIT 2020 za pomocą komercyjnych programów do rozliczeń PIT mają wątpliwości, co zrobić z deklaracją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT. Czy podatnik powinien zalogować się do usługi i odrzucić przygotowaną przez resort finansów deklarację PIT? Wyjaśniamy w artykule ,, Czy samodzielne złożenie PIT 2020 wymaga odrzucenia PIT przygotowanego przez MF w Twój e-PIT?”.

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37