Czy samodzielne złożenie PIT 2020 wymaga odrzucenia PIT przygotowanego przez MF w Twój e-PIT?

Iwona Maczalska

Wielu podatników rozliczyło już swoje deklaracje PIT za 2020 rok. Podatnicy w dużej części rozliczali się samodzielnie, wypełniając roczne zeznanie PIT za 2020 rok za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT. Czy powinni oni zalogować się do Twój e-PIT i odrzucić deklarację przygotowaną przez Ministerstwo Finansów?

» Jak przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT?

Ministerstwo Finansów poinformowało o otrzymaniu ponad 9,4 mln deklaracji PIT (dane z 1 kwietnia 2021 r.). 91 procent z nich zostało złożonych w formie elektronicznej, a więc za pośrednictwem usługi Twój e-PIT bądź prywatnych programów do rozliczeń rocznych. Czy podatnicy, którzy nie skorzystali z usługi Twój e-PIT powinni odrzucić deklarację przygotowaną przez Ministerstwo Finansów?

PIT złożony samodzielnie. Co z PIT w Twój e-PIT

Źródło: shutterstock

Samodzielne rozliczenie PIT 2020. Co z deklaracją w Twój e-PIT?

Podatnicy, którzy rozliczyli swój PIT 2020 za pomocą komercyjnych programów do rozliczeń PIT mają wątpliwości, co zrobić z deklaracją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT. Czy podatnik powinien zalogować się do usługi i odrzucić przygotowaną przez resort finansów deklarację PIT? Ministerstwo Finansów wyjaśnia ,, Nie. W takiej sytuacji zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane”. Oznacza to, że rozliczenie PIT 2020 w jakiejkolwiek innej formie niż poprzez usługę Twój e-PIT, powoduje automatyczne odrzucenie deklaracji zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów. Podatnik nie ma obowiązku logowania się do usługi i odrzucania swojego PIT 2020.

» Zapłata podatku PIT za 2020 r.

PIT-37 i PIT-38 automatycznie zaakceptuje się 30 kwietnia

Podatnicy zobowiązani do rozliczenia się na deklaracji PIT-37 lub PIT-38, a którzy nie rozliczą się samodzielnie w innej formie niż w usłudze Twój e-PIT muszą wiedzieć, że dnia 30 kwietnia ich deklaracja PIT-37 lub PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowana. Jest jednak jeden wyjątek. Jak informuje Ministerstwo Finansów ,, Jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zeznanie takie nie zostanie automatycznie uznane za złożone z dniem 30 kwietnia 2021 r. Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową”.

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37