Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Często podatnicy rozliczający swoje dochody z poprzedniego roku spotykają się z sytuacją, kiedy muszą zamiast cieszyć się z nadpłaty podatku i czekać na jej zwrot z urzędu skarbowego dopłacić do rocznego zeznania. Skąd w zeznaniu roczny bierze się podatek do zapłaty? Jak uregulować podatek z PIT?
Podatnicy mają czas na przygotowanie rocznych zeznań podatkowych do 30 kwietnia 2021 r. Co w sytuacji, kiedy zamiast zwrotu wychodzi nam kwota do zapłaty?– wyjaśniamy
Podatek do zapłaty w rocznym PIT może wystąpić, w sytuacji:
Źródło: shutterstock.com
Podatek do zapłaty z PIT za 2020 r. należy wpłacić na indywidualny rachunek podatkowy. Termin płatności podatku wykazanego do uiszczenia w PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 za 2019 r. upływa 30 kwietnia 2020 r. Wpłaty trzeba dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek). Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy korzystają jednak z indywidualnego mikrorachunku podatkowego, na który powinny trafiać płatności z tytułu podatku:
Numer indywidualnego rachunku podatkowego podatnik może otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym lub wygenerować na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Wystarczy podać swój identyfikator podatkowy, PESEL albo NIP.
PESEL muszą podać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT oraz nie są płatnikami podatków lub składek ZUS. Kryteria te muszą być spełnione łącznie. Pozostałe osoby podlegające obowiązkowi ewidencyjnemu muszą mieć NIP. Do tego grona zalicza się przede wszystkim przedsiębiorców, w tym mających zawieszoną działalność gospodarczą, a także osoby jednocześnie prowadzące własne firmy i pracujące na umowę o pracę.
W sytuacji, kiedy małżonkowie rozliczali się wspólnie wypełniając PIT-36 lub PIT-37 za 2020 r. mogą wpłacić na mikrorachunek jednego z nich (według własnego uznania). Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonków jest solidarna. Każdy z nich ma prawo i obowiązek uregulować całą jego kwotę - bez względu na wysokość swoich dochodów podlegających łącznemu opodatkowaniu. Ministerstwo Finansów zaleca jednak, aby podatek obciążający małżonków wspólnie został wpłacony na mikrorachunek tego małżonka, który występuje w zeznaniu podatkowym jako podatnik (czyli jako pierwsza osoba z zeznania).
Co do zasady za zobowiązania podatkowe odpowiada podatnik, i to on zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany do zapłaty podatku.
Wpłaty za podatnika można dokonać tylko w dwóch przypadkach, określonych w art. 62b Ordynacji podatkowej:
§ 1. Zapłata podatku może nastąpić przez:
Podatek nieuregulowany w terminie płatności staje się zaległością podatkową. W sytuacji, kiedy wiemy że, z jakiś względów niemożliwa będzie zapłata w terminie podatku warto zawnioskować przed terminem płatności o ulgę podatkową:
- odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie należności na raty
W sytuacji, kiedy nie zareagujemy na czas urząd skarbowy będzie naliczał odsetki od zaległości podatkowej oraz będzie mógł egzekwować nasze zobowiązania podatkowe. Podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi w latach 2019-2021 - 8% w skali roku. Oprócz odsetek podatnik opóźniający się uporczywie z zapłatą podatku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej.
W sytuacji kiedy powstał dług podatnika wobec urzędu skarbowego i nie został uregulowany pomimo upomnienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne, w ramach którego będzie ściągać zaległości podatkowe z majątku dłużnika. Za zaległości podatnik odpowiada całym swoim majątkiem, a także majątkiem wspólnym z małżonkiem – uzyskanym przez oboje lub jednego z małżonków w czasie trwania wspólnoty majątkowej.
Organ egzekucyjny może dokonać m.in.:
Dłużnicy, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne, wpisywani są do Rejestru Należności Publicznoprawnych, prowadzonego przez administrację skarbową. Dane w Rejestrze są ujawniane, gdy łączna kwota należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia ich w terminie wynosi co najmniej 5000 zł.
Twój e-PITKorekta PITPIT-36PIT-37Rozliczenie rocznePodatek PIT