Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nie każdy wniosek o dodatek solidarnościowy uprawnia do wypłaty za 3 miesiące

Iwona Maczalska

Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatku solidarnościowego mogą już składać wnioski EDS. Chociaż ostateczny termin wnioskowania o świadczenie mija 31 sierpnia, nie warto z tym czekać. Nie każdy wniosek da bowiem prawo do wypłaty dodatku za wszystkie 3 miesiące.

Kilka dni temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o gotowym wniosku EDS, przygotowanym w celu ubiegania się o wypłatę dodatku solidarnościowego. Wniosek ten złożyć można wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Warto zwrócić uwagę na termin złożenia wniosku. Od niego zależy bowiem ilość przyznanych dodatków solidarnościowych.

» Dodatek solidarnościowy 1400 zł - to kwota netto, czy brutto?

Data złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy a liczba wypłaconych dodatków

Termin złożenia wniosku w przypadku dodatku solidarnościowego nie pozostaje bez znaczenia. Od niego zależy bowiem, czy otrzymamy dodatek:

  1. za 3 miesiące (za czerwiec, lipiec i sierpień) – łącznie 4200 zł,
  2. za 2 miesiące (za lipiec i sierpień) – łącznie 2800 zł,
  3. za 1 miesiąc (wyłącznie za sierpień) – łącznie 1400 zł.

Wynika to z przepisów ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. W myśl art. Art. 4. 2. Dodatek solidarnościowy przysługuje za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1.

Źródło: twitter.com/zus_pl

Dodatek solidarnościowy za 3 miesiące: za czerwiec, lipiec i sierpień

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy za trzy miesiące należy się śpieszyć. W myśl przepisów ustawy, aby uzyskać 1400 zł dodatku za czerwiec, 1400 zł dodatku za lipiec i 1400 zł dodatku za sierpień trzeba złożyć wniosek najpóźniej do dnia 30 czerwca. Złożenie wniosku począwszy od 1 lipca spowoduje wypłatę świadczenia wyłącznie za dwa miesiące – za lipiec i za sierpień.

<< Dodatek solidarnościowy zwolniony z PIT

Dodatek solidarnościowy za 2 miesiące: za lipiec i sierpień

Osoby, które nie zdążą złożyć wniosku EDS o dodatek solidarnościowy w czerwcu, i złożą go w terminie od 1 lipca 2020 roku do 31 lipca 2020 roku będą mogły liczyć na wypłatę dodatku za dwa miesiące – za lipiec i za sierpień. Uzyskają zatem dodatek w łącznej kwocie 2800 zł.

Dodatek solidarnościowy za 1 miesiąc: wyłącznie za sierpień

Osoby, które ze złożeniem wniosku będą zwlekać do sierpnia i wniosek EDS złożą w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia uzyskają jedynie pojedynczą wypłatę za miesiąc sierpień, w kwocie 1400 zł. Ubieganie się o wypłatę dodatku wstecz, za czerwiec i lipiec nie będzie możliwe.

Wniosek EDS o dodatek solidarnościowy tylko przez PUE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiedzialny za wypłatę dodatków solidarnościowych umożliwia złożenie wniosku EDS wyłącznie elektronicznie, poprzez Platformę PUE ZUS. Aby złożyć wniosek przez PUE konieczne jest założenie konta. Jeżeli po zalogowaniu do PUE masz problem z odnalezieniem wniosku EDS skorzystaj z instrukcji przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dostępnej tutaj.

Koronawirus w Polsce