Dodatek solidarnościowy 1400 zł - to kwota netto, czy brutto?

Iwona Maczalska

Osoby, które w wyniku epidemii Koronawirusa straciły pracę, mogą już wnioskować o udzielenie dodatku solidarnościowego, w kwocie 1400 zł miesięcznie. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, ile dostanę na rękę po wypłacie dodatku, czy jest to kwota netto, czy brutto?

» Jak złożyć wniosek EDS o dodatek solidarnościowy na PUE? Instrukcja ZUS

Po długich pracach Sejm uchwalił w piątek ustawę o  dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (Dz. U. poz. 1068). Jeszcze tego samego dnia pod ustawą znalazł się podpis Prezydenta. Choć w trakcie burzliwych prac Senat wnosił o podwyższenie dodatku do kwoty 1500 zł – ostatecznie w opublikowanej ustawie znalazł się przepis uchwalający dodatek solidarnościowy w kwocie 1400 zł. Czy jest to jednak kwota netto wypłacana na rękę, czy może kwota brutto, od której należy potrącić jeszcze należne podatki?

Dodatek solidarnościowy w kwocie 1400 zł - ile dostanę na rękę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kwota dodatku solidarnościowego zostanie wypłacona podatnikowi w całości, czy może będzie obniżona o należne podatki. Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam sama ustawa o dodatku solidarnościowym, która określa warunki nabywania prawa do dodatku, jego wysokość, tryb przyznawania oraz zasady jego wypłacania.

Ustawa ta wprowadza zmiany w art. 14 ustawy o PIT, dzięki którym kwoty dodatku solidarnościowego pozostają zwolnione od podatku dochodowego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Dodatek solidarnościowy zwolniony z PIT”.

Oznacza to, że dodatek solidarnościowy w kwocie 1400 zł jest kwotą netto, w całości wypłacaną podatnikowi, bez potrącania podatków.

Informacje tą potwierdza również sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się wypłatą tych dodatków. Zapytany na jednym z serwisów społecznościowych o to, czy 1400 zł, to kwota netto, czy brutto odpowiedział, że ,,To kwota do wypłaty”.

Źródło: twitter.com/zus_pl

Można już składać wnioski o dodatek solidarnościowy

Wczoraj Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że można już składać wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego. Gotowy wniosek znajdziemy w Platformie Usług Elektronicznych. Aby złożyć wniosek konieczne jest założenie konta w PUE. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić skorzystaj z naszej instrukcji dostępnej tutaj.

Jeżeli masz problem z odnalezieniem wniosku EDS o dodatek solidarnościowy na stronie PUE, warto zapoznać się z instrukcją składania wniosku przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gotowa instrukcja, opisująca jak krok po kroku złożyć wniosek, dostępna jest na stronie ZUS.pl oraz tutaj.  

Dodatek solidarnościowy