Najem mieszkania w 2021 roku. Jak rozliczyć w 2022 roku?

Iwona Maczalska

Wszyscy podatnicy, którzy w 2021 roku wynajmowali nieruchomości i z tego tytułu uzyskali przychód, zobowiązani są do jego rozliczenia w zeznaniu PIT. Jaka deklaracja PIT będzie właściwa do rozliczenia najmu w 2022 roku?  

» Polski Ład: Od 2022 r. tylko ryczałt do opodatkowania przychodów z najmu

2022 rok jest ostatnim rokiem, w którym przychody z najmu będą mogły być opodatkowane w świetle starych przepisów. Od przyszłego roku, najem prywatny będzie można bowiem opodatkować wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (Polski Ład). Oznacza to, że w bieżącym, 2022 roku najem należy rozliczyć na starych zasadach, obowiązujących również w trakcie zeszłorocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Dokonując rozliczenia warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj deklaracji PIT. Wybór właściwego druku zależy od metody rozliczania najmu w 2021 roku.

Najem na PIT-28 czy PIT-36

Źródło: shutterstock

Kiedy najem i dzierżawa na PIT-28?

Podatnicy, którzy w 2021 roku uzyskiwali przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy – opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, swoje przychody zobowiązani są rozliczyć na deklaracji PIT-28. Najem ten musiał mieć formę wyłącznie najmu prywatnego, poza działalnością gospodarczą, bowiem tylko prywatny najem mieszkania można rozliczać stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  

Na rozliczenie deklaracji PIT-28 podatnicy mają czas do 28 lutego. Aktualnie rozliczenia w formie elektronicznej można dokonać korzystając z programów do rozliczenia PIT. Od 15 lutego deklaracja PIT-28 zostanie udostępniona przez KAS w usłudze Twój e-PIT.

Kiedy rozliczenie najmu na PIT-36?

Przychody z najmu nie zawsze rozliczane są na PIT-28. Właściwą deklaracją do rozliczenia najmu jest również PIT-36. Kiedy ją zastosować? W dwóch przypadkach:

  1. Kiedy najem prywatny nie był opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego w 2021 roku oraz
  2. Kiedy najem wykonywany był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W powyższych przypadkach deklaracją właściwą do rozliczenia najmu będzie zawsze PIT-36.

Z rozliczeniem najmu na deklaracji PIT-36 podatnicy nie muszą się śpieszyć. Ostateczny termin rozliczenia tej deklaracji przypada dopiero 02 maja 2022 roku.

Przychody z najmu - zmiana przepisów od 2023 roku

Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu, 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z najmu. Co się zmieni? Od 2023 r. rozliczenie podatku z wynajmu będzie możliwe tylko na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 

Oznacza to, że od 2023 r. wynajmujący nie będą już mieli wyboru formy rozliczania najmu prywatnego. Jedyną dopuszczalną formą będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jakie będą praktyczne skutki zmiany przepisów? Czy będzie trzeba zmieniać umowy najmu? Więcej na ten temat w artykule ,,Polski Ład i zmiany w rozliczaniu najmu prywatnego od 2023 r.".

NieruchomościWynajemRozliczenie rocznePolski ŁadRyczałt