Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Do kiedy termin na PIT-28 za 2021 rok?

Katarzyna Sudaj 28.01.2022 08:16 (aktualizacja: )

Podatnicy rozliczający deklarację PIT-28 (dochody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym np. z prywatnego najmu) zastanawiają się, czy muszą rozliczyć zeznanie roczne do 31 stycznia. Czy mają czas do końca kutego 2022 roku?

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Ryczałt na PIT-28 do końca stycznia czy lutego?

Wielu podatników pamięta, że swój druk PIT-28 musieli rozliczać jako jedni z pierwszych, już na początku roku podatkowego. Jeśli od lat są na ryczałcie ewidencjonowanym, to pod koniec stycznia zwyczajowo przypominają sobie o deklaracji PIT-28, którą dawniej składano do 31 dnia pierwszego miesiąca nowego roku.


Źródło: shutterstock.com

Jednak już kolejny rok z rzędu nie muszą się oni tak spieszyć. Ustawowy termin rozliczania PIT-28 za 2021 rok to dopiero koniec lutego 2022 roku. W tym roku będzie to poniedziałek 28 lutego 2022 roku.

Pamiętaj!

Gdyby termin na rozliczenie PIT przypadał w sobotę lub dzień wolny od pracy, to przesuwa się na pierwszy dzień roboczy (np. zwykle poniedziałek po weekendzie – jak miało to miejsce w 2021 roku).

Kto rozlicza PIT-28?

Druk PIT-28 obejmuje przychody podatników, który podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z rozliczenia takiego skorzystać mogą podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze. Formularz obsługuje dwie grupy rozliczeń i należy go wypełniać jako:

  • PIT-28 firma,
  • PIT-28 najem (PIT-28 za wynajem).

Od kiedy składa się PIT-28?

Od kilku sezonów rozliczeń rocznych deklaracja PIT-28 to zeznanie roczne z najkrótszym okresem do składania w urzędzie skarbowym. Fiskus przyjmuje ten druk tylko w okresie od 15 lutego do 28 lutego 2022 roku. Ryczałtowcy mają więc tylko dwa tygodnie na złożenie tego rozliczenia w skarbówce lub wysyłkę online.


Źródło: screen własny z druku MF

Załączniki do PIT-28

Do druku PIT-28 można stosować załączniki: PIT-28/B, PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/WZR oraz NIP-7 lub ZAP-3.

DeklaracjaPobierzOpis deklaracji
PIT-28/PIT-28S (24)Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (także zarząd sukcesyjny)
PIT-28/B (18)aktywny skoroszyt excellInformacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych
PIT/O (26)aktywny skoroszyt excellZeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika w 2021 r.
PIT/M (8)aktywny skoroszyt excellInformacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców
PIT/B (18)Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2021 r.

Kolejny rok bez załącznika PIT-28/A

W rozliczeniu podatkowym za 2021 rok nie ma już obowiązku dołączania formularza PIT-28/A do rozliczenia PIT-28 sporządzanego w związku z rozliczeniem działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wszystkie informacje niezbędne dla organów podatkowych, zwarte na PIT-28/A pobierane są z rejestru CEiDG oraz zawarte są w deklaracji PIT-28.

PIT-28 przez internet, w Twój e-PIT i papierowo

Deklarację PIT-28 można składać internetowo lub tradycyjnie, na formularzu drukowanym. Od 15 lutego 2022 roku podatnicy znajdą także przygotowane wstępnie rozliczone zeznania podatkowe w rządowej usłudze Twój e-PIT.

 

RyczałtRozliczenie roczneWynajemHOT