Ministerstwo Finansów: Większość zwrotów z PIT realizujemy w 10-14 dni

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy rozliczyli już swój PIT 2023 czekają z niecierpliwością na zwrot podatku. Okres oczekiwania w 2023 roku nie będzie długi. Jak poinformował dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów, Arkadiusz Jedynak ,,Większość przelewów z PIT realizujemy w 10-14 dni”. Nie wszystkich podatników będzie jednak dotyczył ten termin.

 

Kto może liczyć na szybki zwrot PIT do 14 dni?

Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów w rozmowie z PAP potwierdził, że duża część zwrotów z podatku PIT w 2023 roku realizowanych jest przez urzędy skarbowe w terminie nieprzekraczającym 10-14 dni. Dotyczy to w szczególności podatników rozliczających się na drukach PIT-37, które objęte są tzw. autozwrotem. Więcej o tym w artykule ,, Nie czekaj z PIT-37. Zwrot z PIT nawet w 10 dni”.

Zwrot PIT 2023

Źródło: shutterstock

 

Niektórzy podatnicy poczekają trochę dłużej na zwrot

Dłuższy czas oczekiwania dotyczyć może m.in. deklaracji PIT, w których szczególne znaczenie odgrywa ulga dla klasy średniej. Jest ona bowiem weryfikowana bezpośrednio przez pracowników urzędów skarbowych. Zdaniem Jedynaka ,,Każdy podatnik rozlicza się na podstawie obecnego stanu prawnego, czyli bez ulgi dla klasy średniej. Każda taka deklaracja jest przez nas przeliczana pod kątem czy ulga dla klasy średniej przy takim rozliczeniu, jaki podatnik złożył, nie byłaby korzystniejsza. Jeżeli jest taka sytuacja, że ulga byłaby korzystniejsza, to podatnik otrzyma od nas zawiadomienie, że ma nadpłatę wynikającą z zeznania podatkowego i ta kwota zostanie zwrócona”. Jak donosi MF aktualnie taka sytuacja dotyczy około 100 tys. podatników. W ich przypadku kwota zwrotu z tytułu uwzględnienia ulgi dla klasy średniej wynosi od 4 groszy do 500 zł.

 

Szybszy zwrot PIT również dla niektórych rodzin

Są rodziny, które w świetle przepisów o podatku PIT mogą również liczyć na szybszy zwrot podatku. Chodzi o rodziny wielodzietne.

Rodziny wielodzietne, które w swojej deklaracji PIT zaznaczą, że posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz rozliczą się online, mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. W ich przypadku przyśpieszony termin na zwrot PIT wynosi 30 dni (a nie 45) od dnia złożenia zeznania PIT. Choć przepisy prawa mówią o 30 dniach nie oznacza to, że nie rodziny te nie zostaną również objęte tzw. autozwrotem w 10-14 dni. Wszystko zależy od rodzaju rozliczenia i wysokości zwrotu. Więcej na ten temat w artykule ,, Niektóre rodziny dostaną szybszy zwrot z PIT 2023. Są jednak warunki”.

PIT-36PIT-37PIT-28Rozliczenie roczne