Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Niektóre rodziny dostaną szybszy zwrot z PIT 2023. Są jednak warunki

Iwona Maczalska

Z rozliczeniem PIT za 2022 rok nie warto czekać. Im szybciej podatnik rozliczy się z urzędem skarbowym, tym szybciej otrzyma zwrot. Powinny o tym pomyśleć szczególnie rodziny, które m.in. rozliczają ulgę na dziecko. Niektóre z nich mogą bowiem liczyć na jeszcze szybszy zwrot z podatku. 

» PIT 2022/2023: jak rozliczyć?

Podatnicy, już od 15 lutego mogą rozliczać swoje roczne zeznania PIT za 2022 rok. Sprawę ułatwi fakt, że wszyscy podatnicy powinni już uzyskać informacje PIT-11, będące podstawowym dokumentem umożliwiającym szybkie rozliczenie ze skarbówką. Z rozliczeniem nie warto zwlekać, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim zwrocie podatku. 

Szybki zwrot PIT 2021

Źródło: shutterstock

 

Ile poczekamy na zwrot nadpłaty PIT w 2023 roku?

W 2023 roku roczne rozliczenia PIT za 2022 rok można składać do 02 maja. Szybkość zwrotu podatkuPIT zależy jednak od dwóch czynników. Po pierwsze od szybkości złożenia zeznania PIT, po drugie od sposobu złożenia. W związku z tym można wyszczególnić następujące terminy zwrotu podatku PIT za 2022 rok:

  • 45 dni licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT 2022 złożonych w formie elektronicznej,
  • 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – dotyczy deklaracji PIT 2022 złożonej w formie papierowej,
  • 90 dni, licząc od dnia 2 maja – dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 2 maja w usłudze Twój e-PIT (termin zwrotu to maksymalnie 02.08.2023 r.),

Jeszcze szybszy zwrot PIT dla niektórych rodzin

Są rodziny, które w świetle przepisów o podatku PIT mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot podatku. Chodzi o rodziny wielodzietne.

Rodziny wielodzietne, które w swojej deklaracji PIT zaznaczą, że posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz rozliczą się online, mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot nadpłaty podatku. W ich przypadku przyśpieszony termin na zwrot PIT wynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania PIT.

 

Bez Karty Dużej Rodziny nie otrzymasz szybkiego zwrotu

Niezbędnym warunkiem skorzystania z preferencyjnego terminu na zwrot PIT jest poinformowanie urzędu skarbowego o posiadaniu Karty Dużej Rodziny. W tym celu, w swoim zeznaniu PIT należy zaznaczyć pole ,,Karta dużej rodziny”. Pole to znaleźć można w:

Rodzaj deklaracji

Numer pola

PIT-37 (29)

164

PIT-36 (30)

550

PIT-28 (25)

264

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

 

Zaznaczenie pola ,,Karta Dużej Rodziny” w swojej deklaracji PIT, pozwoli urzędom skarbowym obsługiwać zeznania zawierające taką informację według przyspieszonej ścieżki zwrotu nadpłaty.

 

Rozlicz PIT i skorzystaj z szybkiego zwrotu dla rodzin wielodzietnych

Rozliczenie PIT z 2022 rok budzi obawy podatników m.in. z uwagi na zeszłoroczne zmiany Polskiego Ładu. Rodziny nie muszą samodzielnie wypełniać PIT i rozliczać się w ramach Karty Dużej Rodziny. Redakcja PIT.pl rekomenduje program e-pity, który rozliczy za Ciebie deklarację PIT 2023, uwzględni w niej przysługujące ulgi (m.in. ulgę prorodzinną) oraz Kartę Dużej Rodziny. Program można pobrać poniżej:

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Ulga na dzieciPIT-37PIT-36Podatek PITRozliczenie roczne