Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

MF: Zwrot VAT w 15 dni i ulgi w ramach programu "Podatnik Bezgotówkowy" od 2022 r.

Ewelina Czechowicz 09.06.2021 08:20 (aktualizacja: )

Resort finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. Jest to propozycja dla firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless.  Podatnik bezgotówkowy, będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej na użytkowanie terminalu, a także będzie mógł otrzymać przyspieszony do 15 dni zwrot VAT. Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z tej preferencji?

Podatnik bezgotówkowy: kto i kiedy otrzyma zwrot VAT w 15 dni?

Dzięki programowi, ci z podatników, którzy od 2022 r. uzyskają status „Klienta Premium” będą mogli skorzystać jak informuje Ministerstwo Finansów z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Jak poinformował we wtorek Jan Sarnowski zostały przygotowane dla podatników bezgotówkowych dwa pakiety. Przedsiębiorcy dostaną możliwość skorzystania z jednego z dwóch pakietów i ulg w ramach nich. 

Pakiet SILVER

Pakiet SILVER to ulga na terminal w podatku dochodowym. Przedsiębiorca, który będzie mógł z niej skorzystać odliczy wydatki za nabycie terminala płatniczego i obsługę transakcji płatniczych. Wydatki te będą nie tylko zaliczane w 100% do kosztów uzyskania przychodów, ale także odliczane ponownie w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Ulga obejmie szereg kosztów związanych z obsługą transakcji płatniczych, takich jak opłaty za najem, opłaty interchange czy opłaty systemowe. Maksymalna wysokość odliczenia to 1000 zł rocznie, a w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to aż 2500 zł.

Z ulgi będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Tacy podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat odkąd zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Zwrot VAT w 15 dni od 2022 r.

Źródło: shutterstock

Pakiet GOLD - podatnik bezgotówkowy

Jak informuje resort finansów, w ramach pakietu GOLD, podatnik otrzyma bezterminową ulgę na terminal i najszybszy zwrot VAT w całej Unii Europejskiej – 15 dni.

Pakiet GOLD wg przekazanych informacji oferuje przedsiębiorcom :

  • Ulgę na terminal w podatku dochodowym, która będzie działać bezterminowo. Odliczenie będzie przysługiwać w wysokości 200%, a maksymalny jego limit to 2000 zł rocznie. Oznacza to, że za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych, podatnik zmniejszy dochód o 3 zł. Najpierw o złotówkę jako koszt uzyskania przychodu, a potem o kolejne 2 zł –w ramach ulgi. Z preferencyjnej ulgi na terminal skorzysta przedsiębiorca który będzie podatnikiem bezgotówkowym co najmniej przez 7 miesięcy w roku podatkowym.
  • Najszybszy w Europie zwrot VAT. Środki pojawią się na jego koncie podatnika w maksymalnie 15 dni. To 4 razy szybszy zwrot VAT niż dotychczasowe standardowe 60 dni. A co za tym idzie, szybkie pieniądze na koncie podatnika i duża korzyść płynnościowa.

Zwrot VAT w 15 dni

Poza wymienionymi ulgami dla podatników bezgotówkowych, resort finansów proponuje by zwrot podatku VAT następował w 15 dni. Według przekazanych przez Jana Sarnowskiego informacji podatnik bezgotówkowy ma rozliczać się całkowicie automatycznie. Fiskus będzie porównywał dane z kasy online z informacjami z pliku JPK i samodzielnie dokona wcześniejszego zwrotu, bez formalności, bez ryzyka kontroli, bez obowiązków informacyjnych po stronie przedsiębiorcy, który będzie jedynie zobligowany do złożenia pliku JPK.

Kto będzie mógł zostać podatnikiem bezgotówkowym?

Ministerstwo wskazuje kryteria, które trzeba będzie spełnić aby zostać podatnikiem bezgotówkowym. I jak wskazuje Jan Sarnowski:  „Podatnik bezgotówkowy to detalista, którego klienci to w co najmniej 80 proc. konsumenci, i który realizuje sprzedaż na kasach online w wolumenie ponad 50 tys. zł miesięcznie, co stanowi jedną czwartą średniej sprzedaży w detalu raportowanej przez GUS. Dodatkowo, taki podatnik powinien co najmniej 65 proc. transakcji rozliczać bezgotówkowo, a po pierwszych dwóch latach ten odsetek wzrośnie do 80 proc.”

Projekt zmian wg przekazanych informacji miałby zacząć obowiązywać od początku 2022 r

Zmiany w VATZwrot VATFormy opodatkowaniaOdliczenie VATVAT