MF: Likwidacja ulgi dla klasy średniej, 12 proc. PIT i zmiany w składce zdrowotnej

Ewelina Czechowicz

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w podatkach dochodowych, które mają poprawić niektóre rozwiązania wprowadzone od początku roku w ramach podatkowej części Polskiego Ładu. Obniżka PIT, likwidacja ulgi dla klasy średniej to niektóre z założeń.

Już od początku obowiązywania "Polski ład" budził wiele emocji. Stosować czy nie stosować ulgę dla klasy średniej? Jak obliczyć zaliczki na PIT? - pytali Polacy. Teraz okazuje się, że zaliczki na PIT mają być liczone jednym sposobem, a ulga dla klasy średniej może trafić do kosza.  Samotni rodzicę będą mogli rozliczyć się z dzieckiem a składka zdrowotna będzie liczona w sposób bardziej korzystny. Od 1 lipca 2022 r. miałyby zacząć obowiązywać zmiany w systemie podatkowym. Co tym razem proponuje nam rząd?

 

zmiany w PIT

 

Zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny, a nie selektywny” – wskazuje minister finansów Artur Soboń. Jak zapowiada minister Soboń dziś mają być przekazane do konsultacji społecznych zmiany w PIT.

„ Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT” – napisał na swoim profilu na Twitterze Soboń. Na czwartkowej konferencji prasowej  premiera Mateusza Morawieckiego zostały przekazane założenia reformy podatkowej.

12 proc. PIT

W czwartek rząd zaproponował obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej i wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Rozwiązanie to  ma dotyczyć podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Jednym z zapowiadanych założeń reformy ma być także likwidacja ulgi dla klasy średniej, która została wprowadzona w ramach Polskiego ładu. Resort finansów zaznaczył jednak, że osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej). Przy okazji reformy rząd zamierza zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.

Zmiany w składce zdrowotnej

Rząd chce wprowadzić również preferencje przy składce zdrowotnej. "To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku)".

MF zmienia zdanie. Składka zdrowotna będzie wliczana w koszty - PIT.pl

Kolejne zmiany w opłacaniu zaliczek na podatek

Ministerstwo Finansów proponuje również wprowadzenie korzystniejszych zasad stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach."Rozwiązujemy problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o pracę, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3.600 zł). W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek" - wskazuje resort finansów.

"Chcemy również uchylić podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek. Zwiększymy też rolę płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponujemy podwyższenie wynagrodzenia płatnika" - wskazał resort finansów

Samotni rodzice jednak będą mogli rozliczyć się z dzieckiem za 2022 r.

W czwartek rząd zapowiedział także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. "Odpowiadamy na postulaty samotnych rodziców i przywracamy możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł" - wskazuje resort finansów

Premier: Zmieniamy przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem - PIT.pl

Dziecko będzie mogło zarobić 16 061,28 zł a rodzic nie utraci preferencji podatkowych

W ramach przedstawionych w czwartek zmian rząd proponuje również zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców"Kwota ta wzrośnie z 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022 r. (12-krotność rentysocjalnej). Chcemy też, by renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł. Uważamy też, że ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie byłoby podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu" - wskazuje resort finansów.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Konsultacje projektu mają trwać od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. MF chce, aby projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w połowie kwietnia. Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r. Ministerstwo finansów zapewnia, że proponowane zmiany nie dotkną samorządów - JST mają otrzymać rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej. Według resortu finansów  na wszystkich proponowanych zmianach zyskuje względem stanu obecnego blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. Zmiany mają dotyczyć 25 mln podatników.

Polski ŁadUlga dla klasy średniejSkładka zdrowotnaPodatki 2022