Będą zmiany w zasadach uwzględniania kwoty wolnej przy zaliczkach (PIT-2)

Iwona Maczalska

Rząd przygotowuje korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach na podatek PIT dla osób składających PIT-2. Co się zmieni?

» MF: Likwidacja ulgi dla klasy średniej, 12 proc. PIT i zmiany w składce zdrowotne

Na czwartkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany zmian podatkowych w Polskim Ładzie, jakie mają wejść w życie już w lipcu tego roku. Zmiany zmierzają m.in. do ustanowienia jednolitego systemu obliczania zaliczek na podatek PIT. Ma być to odpowiedzią na liczne wątpliwości, jakie powstały po wejściu w życie nowego Ładu w kontekście ustalania zaliczek oraz składania oświadczenia PIT-2

Zaliczki na PIT a kwota wolna - zmiany 2022

Źródło: KRPM

Zaliczki na podatek PIT - zaproponowane zmiany

Zmiany w przepisach prawa mają zawierać korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach na podatek PIT. Jak informuje Kancelaria Premiera Rady Ministrów na swojej stronie internetowej ,,Rozwiązujemy problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o prace, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł). 

Zmiany w ustalaniu zaliczek PIT - jedna umowa, dwie, trzy

Źródło: KPRM

W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

Chcemy również uchylić podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek. Zwiększymy też rolę płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponujemy podwyższenie wynagrodzenia płatnika".

/ na podstawie KPRM

 

Podatek PITKwota wolna od podatkuPolski Ład