Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Od początku sierpnia gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na Covid-19, który zatacza coraz szersze kręgi wśród pracowników. Wakacje to czas kiedy wielu pracowników wybrało się znów poza granice kraju. Coraz więcej pracowników w różnych zakładach pracy trafia ponownie na kwarantannę. Przez okres trzech tygodni nie pracowały kopalnie. Obowiązek odbycia kwarantanny może być spowodowany różnymi powodami. Warto pamiętać, że na podstawie obowiązujących przepisów prawa, wszystkie osoby odbywające kwarantannę mogą być traktowane jak osoby niezdolne do pracy i ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby.
» Kwarantanna a zasiłek chorobowy. Kiedy przysługuje i jak się ubiegać?
Obowiązek odbycia kwarantanny może wynikać z decyzji właściwego organu. Mianowicie, państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć obowiązek poddania się kwarantannie na osobę:
Źródło: shutterstock.com
Obowiązek poddania się kwarantannie obowiązywał ostatnio dla wracających z zagranicy, po zniesieniu tych obostrzeń obecnie rządzący znów mówią o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla niektórych kierunków. Może to wiązać się z obowiązkiem jej odbycia po powrocie z wakacji.
Kwarantannę obligatoryjnie muszą odbyć również domownicy osób, wobec których właściwy organ inspekcji sanitarnej wydał decyzję o odbyciu przymusowej kwarantanny w związku z narażeniem na chorobę zakaźną lub stycznością ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a które nie wykazują objawów chorobowych.
O odbywaniu kwarantanny należy powiadomić pracodawcę. Ponadto, w terminie 3 dni od zakończenia kwarantanny pracownik powinien złożyć pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie kwarantanny, będące jednocześnie usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, które to oświadczenie jest następnie przekazywane do ZUS.
Osoby odbywające kwarantannę traktowane są co do zasady jak osoby niezdolne do pracy. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się bowiem niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jak również niemożność powstałą wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny. Stąd pracownik, który został skierowany na kwarantannę może ubiegać się o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.
Koronawirus w PolsceKodeks pracyChoroba, wypadekUrlop