Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Zanim przepisy tarcz 6.0 i 2.0 wejdą w życie przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa mogą skorzystać z ulg w spłacie podatków. Komisja Europejska zaakceptowała program udzielania ulg podatkowych, który przedstawił polski rząd. Z jakich ulg i kiedy mogą skorzystać przedsiębiorcy? Wyjaśniamy.
Polska uzyskała zgodę KE na zastosowanie pomocy państwa, która zawarta jest w programie „Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", uregulowanym w przepisach ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Źródło: mf.gov.pl
Z ulg w opłacaniu podatków mogą skorzystać Ci przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%. Po wykazaniu spadku obrotów przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
Z tych form pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają trudności z terminowym opłacaniem podatków z powodu epidemii koronawirusa.
Podatnicy, których dotknęła epidemia, i występuje u nich spadek dochodu o co najmniej 25 % mogą wnioskować o:
O powyższe formy wsparcia mogą wnioskować podatnicy, którzy wykażą spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu przypadającym po 31 stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Możliwość zastosowania ulgi (odroczenie, raty) dotyczy podatku, którego termin płatności upływa po 31 grudnia 2019 r. i zaległości podatkowej powstałej po 31 grudnia 2019 r.
Do wniosku, który przedsiębiorca będzie składał we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym musi dołączyć informacje potwierdzające spadek obrotów oraz uproszczony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.
Urząd skarbowy musi wydać decyzję przed 30 czerwca 2021 r., a termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być późniejszy niż 31 grudnia 2022 r. Pomoc w ramach zwalczania Covid-19 udzielana przez urzędy skarbowe nie jest objęta limitem, ani nie podlega kumulacji z inną pomocą udzielaną na podstawie Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19(2020/C 91I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str.1).
Wartość pomocy została określona szacunkowo na ok. 1,2 mld zł
Poza pomocą z programu „Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", możliwe jest wnioskowanie, na dotychczasowych zasadach, o udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które nie stanowią pomocy publicznej albo stanowią pomoc de minimis.
Zgodnie z ordynacją podatkową podatnicy (nie tylko przedsiębiorcy) mogą wnioskować o:
Co ważne w czasie pandemii koronawirusa fiskus zrezygnował z opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków i zaległości podatkowych, które są dochodem budżetu państwa. Dodatkowo, jak zaznacza resort finansów, wnioski o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, składane z uwagi na pandemię koronawirusa, są rozpatrywane w pierwszej kolejności.
Wniosek o rozłożenie na raty należności podatkowych
Ulgi podatkowe w czasach Covid-19
Prezes Zus przypomina o formach wsparcia dla przedsiebiorców dotkniętych Covid-19