Niedopłata PIT 2023. Jak zapłacić zaległy podatek?

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy w PIT za 2022 rok zanotowali niedopłatę podatku, powinni go uregulować najpóźniej do 2 maja. Wpłatę należy uiścić wyłącznie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Skąd go wziąć?

Dzień 2. maja jest ważną datą dla podatników. W 2023 roku tego dnia mija bowiem ostateczny termin rozliczeń rocznych deklaracji PIT za 2022 rok. To jednak nie wszystko. Podatnicy, którzy uzyskali niedopłatę podatku PIT również do 2 maja powinni uregulować swoją zaległość. Jak to zrobić? 

Jak zapłacić niedopłatę PIT 2022?

Źródło: shutterstock

Niedopłata PIT. Na jaki rachunek bankowy?

Jak przypomina Minister Finansów ,,od 1 stycznia 2020 r. podatek PIT płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Numer swojego mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to możesz go uzyskać w urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wynika kwota do zapłaty, mają automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online w e-Urzędzie Skarbowym. Płatność również może być zrealizowana bezpośrednio z usługi Twój e-PIT".

 

Nie znasz swojego mikrorachunku? Wygeneruj go

Osoby, które nie znają numeru swojego mikrorachunku podatkowego, mogą go w każdej chwili wygenerowaćMinisterstwo Finansów udostępniło podatnikom tzw. generator mikrorachunków podatkowych. Generator ten dostępny jest na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Można go również uzyskać w każdym urzędzie skarbowym.

 

Podatek PITPIT-36PIT-37Rozliczenie roczne