Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kiedy zwrot podatku z PIT trzeba oddać fiskusowi? Nienależne ulgi i odliczenia w zeznaniu

Ewelina Czechowicz

Jednym z najprzyjemniejszych etapów złożenia rocznego zeznania PIT jest zwrot podatku. Są jednak sytuacje, radość jest krótka, bo otrzymane pieniądze trzeba zwrócić i to z odsetkami. Kto i kiedy musi oddać zwrot podatku. I jakie są konsekwencje nienależnie otrzymanych pieniędzy. Sprawdź!

Co roku mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Najbardziej cieszy nas zwrot otrzymanego podatku. Jednak nie zawsze możemy go otrzymać w należnej wysokości. Co kiedy zwrot trzeba oddać?

Ulga prorodzinna — nie zawsze się należy

Do redakcji PIT.pl napisała Pani Magdalena, podatniczka jest na urlopie wychowawczym, przez część roku otrzymywała zasiłek macierzyński i płaciła od niego podatek. Mąż Pani Magdaleny prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Małżonkowie nie rozliczają się wspólnie. Mają jedno dziecko. Przy rozliczeniu swojego zeznania podatkowego Pani Magdalena zaznaczyła ulgę prorodzinną. Podatniczce z racji wysokości dochodów ulga nie przysługuje. Zwrot podatku z ulgi prorodzinnej należy oddać fiskusowi.

Ulga na dziecko w PIT — jak rozliczyć? Prosty poradnik dla każdego — Bankier.pl

Za zeznanie roczne odpowiada podatnik

W tym roku niektórzy podatnicy otrzymują wyższe zwroty podatku, jednak trzeba pamiętać, że za prawidłowość rozliczenia odpowiada podatnik. Kiedy w zeznaniu wskażemy jak Pani Magdalena ulgi, które nam nie przysługują, trzeba będzie oddać fiskusowi nienależny zwrot podatku. Co więcej, często trzeba będzie oddać pieniądze wraz z odsetkami. Kiedy sami dostrzeżemy błąd i szybko zrobimy korektę, skala naszej winy będzie mniejsza.

Kiedy zwrot podatku z PIT trzeba oddać fiskusowi? Nienależne ulgi i odliczenia w zeznaniu

Źródło: Shutterstock

Nadpłata podatku PIT – z czego wynika zwrot podatku

Najczęściej zwrot podatku wynika z nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz z zastosowanych ulg i odliczeń. Fiskus jednak nie wie, czy i w jakiej wysokości nam przysługują odliczenia, to my odpowiadamy za prawidłowość sporządzanego zeznania.

Co trzeci Polak rozliczający się z fiskusem sprawdza swój PIT. Dlaczego warto to zrobić? - PIT.pl

Zwrot podatku z PIT-37 lub PIT-36 w 2022 r.

Po zmianach, jakie wprowadzono w ramach Polskiego ładu, najwyższe zwroty podatku otrzymują podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych i korzystający z ulg podatkowych i odliczeń. Prym wiedzie ulga prorodzinna, która musi być rozliczona prawidłowo. Podobnie jak wydatki na termomodernizacje, ulga na Internet czy odliczane darowizny.

Jak w terminie otrzymać zwrot podatku z PIT za 2022 rok: 4 kroki i ważne informacje — PIT.pl

Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych za 2022 rok, mogą też uzyskać wyższy zwrot z uwagi na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Podwyżka ta wpływa też na wspólne rozliczenia małżonków.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy – PIT.pl

Zweryfikuj czy PIT jest prawidłowy

Żeby uchronić się przed błędami w PIT, warto zweryfikować przygotowane w e-Urzędzie Skarbowym rozliczenie w programie e-pity.pl pozwoli to na sprawdzenie, czy przygotowany przez KAS PIT jest prawidłowy. Za pomocą programu odliczymy wszystkie ulgi. Program w prosty i przyjazny sposób tłumaczy zasady dotyczące odliczeń. Alarmuje też rodziców jednego dziecka o kryterium dochodowym przy rozliczeniu ulgi prorodzinnej. Trzeba pamiętać, że prawidłowo przygotowany PIT pozwala cieszyć się zwrotem podatku, który w przypadku większości wysłanych elektronicznie zeznań podatnik otrzyma do 45 dni, bez konieczności jego oddawania fiskusowi.

Zwrot nienależny trzeba oddać fiskusowi

Podatnik, który otrzymał nienależny zwrot podatku, musi dokonać korekty zeznania oraz dokonać zwrotu otrzymanych pieniędzy. Niekiedy trzeba zapłacić odsetki oraz koszty postępowania. Trzeba pamiętać, że za prawidłowość rozliczenia z fiskusem odpowiadamy my sami. Stąd tak ważne jest jego prawidłowe sporządzenie.

 

Polski ŁadKorekta PITWspólne rozliczenie PITUlga na dzieci