Już od jutra. Wyższa pensja minimalna, wyższe składki ZUS, wyższe koszty zatrudniania

Iwona Maczalska

Już od 1 lipca zmianie ulegnie wysokość pensji minimalnej. Choć dla pracowników, to z pewnością dobra wiadomość, to dla przedsiębiorców i samych pracodawców nie koniecznie. Ci drudzy bowiem nie tylko będą ponosić wyższe koszty zatrudnienia, lecz również zapłacą wyższy ZUS od 1 lipca.

» Podwyżka płacy minimalnej, zmiany w PIT i nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca 2023 r.

Już jutro będzie miała miejsce druga w tym roku podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna wzrośnie z obecnych 3.490 zł do 3.600 zł. Wzrost pensji minimalnej, to nie tylko wzrost wynagrodzenia netto na rękę dla pracowników. Konsekwencją podwyżki jest również wzrost składek na ubezpieczenie społeczne młodych przedsiębiorców oraz wzrost kosztów zatrudnienia.

Wyższe wynagrodzenie minimalne od 1 lipca

Źródło: shutterstock

110 zł więcej wynagrodzenia minimalnego dla pracowników

Wzrost minimalnego wynagrodzenia z 3.490 zł do 3.600 zł, to podwyżka rzędu 110 zł. Kwota ta jest niestety kwotą brutto. Aby ustalić wysokość podwyżki netto, jaką uzyskają pracownicy, od kwoty brutto należy odjąć jeszcze wszystkie składki ZUS oraz zaliczkę na podatek PIT. Po ich odjęciu pracownicy zyskają około 75 złoty miesięcznie więcej ,,na rękę”.

Więcej w artykule ,, Wzrost wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2023. Ile na rękę netto zyskają pracownicy?”.

 

Wyższy ZUS od 1 lipca 2023

Grupą, która z pewnością straci na podwyżce minimalnego wynagrodzenia są tzw. młodzi przedsiębiorcy, prowadzących działalność w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych (korzystający z tzw. preferencyjnego ZUS). W ich bowiem przypadku podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne ustala się na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wzrośnie podstawa ZUS od 1 lipca?

Od 1 lipca podstawa ta wzrośnie z kwoty z 1.047 zł do 1.080 zł (30% z kwoty 3.600 zł). W związku z tym składki ZUS od 1 lipca 2023 roku wyniosą:

  • emerytalna - 210,82 zł,
  • rentowa - 86,40 zł,
  • chorobowa - 26,46 zł,
  • wypadkowa - 18,04 zł.

Więcej o tym w artykule ,, Od lipca 2023 kolejna podwyżka składek ZUS”.

 

Wyższe koszty zatrudnienia pracownika od lipca

Kolejną grupą, która z całą pewnością nie skorzysta na podniesieniu płacy minimalnej są sami pracodawcy. Wraz bowiem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia rośnie nie tylko samo wynagrodzenie przelewane na konto pracownika, lecz także koszt, jaki dodatkowo ponosi pracodawca. Od 1 lipca koszt zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem wyniesie łącznie 4337,28 zł (3 600 zł – sama kwota brutto płacy minimalnej i 714,75 zł składki ZUS). Dla przypomnienia koszt ten do końca czerwca wynosił 4 204,75 zł.

 

Dla indywidualnych wynagrodzeń pomocny może być kalkulator:

Źródło: kalkulatory PIT.pl

Płaca minimalnaZUSFormy zatrudnieniaKoszty