Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA to zbiór informacji podatkowych i celnych, który zawiera m. in. interpretacje indywidualne i ogólne, wiążące informacje akcyzowe i stawkowe, informacje o wydaniu opinii zabezpieczających lub odmowie ich wydania, odpowiedzi na interpelacje oraz wybrane orzeczenia sądów.
Z systemu EUREKA mogą korzystać wszystkie osoby, które są zainteresowane uzyskaniem informacji podatkowych lub celnych pochodzących z resortu finansów lub takich, które resort wykorzystuje. Z systemu EUREKA skorzystasz bez konieczności logowania.
Możesz szukać informacji m. in. po:
Wpisz wyszukiwaną frazę / wyszukiwane słowa do pola z lupką „Wpisz frazę wyszukiwania”. Możesz dodatkowo skorzystać z opcji, które znajdują się poniżej tego pola. Uszczegółowią one twoje wyszukiwanie:
Tak, w Eurece znajdziesz wszystkie interpretacje indywidualne i ich zmiany, które wcześniej były publikowane w SIP, jak również interpretacje ogólne i ich zmiany. Do Eureki przenieśliśmy także wiążące informacje stawkowe i ich zmiany.
Źródło: Twitter KAS
Przede wszystkim używaj pola z lupką „Wpisz frazę wyszukiwania”. Dzięki temu wyszukasz informacje, które zawierają daną frazę w treści informacji skarbowej, jak również w jej metadanych. Pole to uwzględnia odmianę fleksyjną wpisanej frazy. Szerzej o opcjach wyszukiwania po frazie przeczytasz w pkt. 4.
W „Podstawowych kryteriach wyszukiwania” wskaż właściwą kategorię poszukiwanej informacji – interpretację indywidualną, interpretację ogólną lub wis.
Korzystaj z filtra „Przepisy” (nie stosuj filtra „Zagadnienia”), ogranicz swój wybór do artykułów wybranej ustawy (tj. wskazując konkretny artykuł, dział, rozdział ustawy). Interpretacje przeniesione (zmigrowane) z SIP nie były opisywane bardziej dokładnymi metadanymi (np. ustępem, punktem, literą konkretnego artykułu).
W celu bardziej precyzyjnego wyszukiwania - aby uzyskać krótszą listę znalezionych przez system informacji skarbowych - skorzystaj dodatkowo z innych filtrów, jak np. z daty wydania, słów kluczowych oraz operatorów logicznych dostępnych w „Warunkach dodatkowych” wyszukiwarki, które szerzej opisaliśmy w pkt. 9.
Przede wszystkim używaj pola z lupką „Wpisz frazę wyszukiwania”. Dzięki temu wyszukasz informacje zawierające daną frazę w treści informacji skarbowej, jak również w jej metadanych. Pole to uwzględnia odmianę fleksyjną wpisanej frazy. Szerzej o opcjach wyszukiwania po frazie przeczytasz w pkt. 4.
Aby znaleźć informacje, które cię interesują, używaj dodatkowo metadanych z części „Podstawowe kryteria wyszukiwania”. Tu możesz wybrać z listy np. kategorię informacji czy słowa kluczowe.
Dodatkowo zawęzisz wyniki wyszukiwania, jeśli użyjesz innych filtrów dostępnych w kryteriach dodatkowych. Najczęściej wykorzystywane filtry to „Przepisy” lub „Zagadnienia”.
W celu bardziej precyzyjnego wyszukiwania - aby uzyskać krótszą listę znalezionych przez system informacji skarbowych, skorzystaj dodatkowo z operatorów logicznych dostępnych w „Warunkach dodatkowych” wyszukiwarki, które szerzej opisaliśmy w pkt. 9.
Przykład 1
Jeśli chcesz wyszukać informacje, które w treści zawierają zwrot „ulga dla klasy średniej”, to:
Przykład 2
Jeśli chcesz wyszukać interpretacje indywidualne, które w treści zawierają zwrot np. Polski Ład, ulga dla klasy średniej, czy ulga dla seniorów:
Przykład 3
Jeśli chcesz wyszukać informacje, które dotyczą np. „art. 12 ustawy o CIT” (znajduje się w Rozdziale 2 ustawy o CIT), w filtrze „Przepisy” najpierw kliknij w znaczek po prawej stronie pola „Przepisy”, a następnie wybierz klikając w groty strzałek z lewej strony:
Teraz zaznacz checkbox przy „art. 12” i kliknij „Wybierz”.
W taki sam sposób wybierasz wartości w polu „Zagadnienia” i „Słowa kluczowe”.
Przykład 4
Jeśli chcesz wyszukać informacje, które dotyczą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, w polu „Zagadnienia” wybierz - zaznaczając checkbox dopiero przy ostatnim poziomie słownika:
Przykład 5
Jeśli chcesz wyszukać informacje dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług, inne niż interpretacje indywidualne i wiążące informacje stawkowe czy ich zmiany:
Słownik „Przepisów” zawiera same przepisy - akty prawne. Słownik „Zagadnień” określa tematykę danych ustaw podatkowych i celnych.
Dzięki operatorom logicznym uszczegółowisz swoje wyszukiwanie. Jeśli wybierzesz:
Przykład: wybrałeś słowa kluczowe „samochód” LUB „amortyzacja” – system wyszuka informacje, które:
- zawierają tylko słowo kluczowe „samochód” (nie zawierają słowa „amortyzacja”),
- zawierają tylko słowo kluczowe „amortyzacja” (nie zawierają słowa „samochód”),
- zawierają zarówno słowo kluczowe „samochód”, jak i „amortyzacja”.
Przykład: wybrałeś słowa kluczowe „samochód” ALBO „amortyzacja” - system wyszuka informacje, które:
- zawierają tylko słowo kluczowe „samochód” (nie zawierają słowa „amortyzacja”),
- zawierają tylko słowo kluczowe „amortyzacja” (nie zawierają słowa „samochód”).
Przykład: wybrałeś słowa kluczowe „samochód” BEZ „amortyzacja” - system wyszuka informacje, które zawierają słowo kluczowe „samochód”, ale nie zawierają słowa „amortyzacja”.
Wielkość czcionki w wydruku jest ustawiona przez system i masz niewielki wpływ na modyfikację wydruku. Natomiast pamiętaj, że z systemu EUREKA możesz wyeksportować całą lub część informacji do pliku w wybranym formacie. Jeśli wybierzesz format word (czyli dokument z rozszerzeniem .docx) pozwoli ci to w wygenerowanym pliku zmienić rozmiar czcionki.
CITPłatnik PITVATKsięgowośćKontrola