Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Druki PIT-36 (działalność gospodarcza) oraz PIT-37 (umowa o pracę) obowiązujące w 2022 roku

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów udostępniło już niektóre wzory deklaracji PIT, jakie będą miały zastosowanie do rocznych rozliczeń dochodów / przychodów uzyskanych w całym 2021 roku. Wzory dotyczą zarówno dochodów firmowych jak i uzyskanych z umowy o pracę.

Podatnicy podatku PIT, którzy otrzymali już swoje informacje PIT-11 mogą bez przeszkód przystąpić do rozliczania swoich rocznych deklaracji PIT za 2021 rok. Również przedsiębiorcy posiadający swoje dane podatkowe za 2021 rok mogą to zrobić. Niestety na ten moment rozliczenie PIT możliwe jest wyłącznie w wersji papierowej. Bramki elektroniczne umożliwiające wysyłkę PIT online, będą bowiem uruchomione dopiero 15 lutego.

PIT-37 i PIT-36 za 2021 rok

Źródło: shutterstock

Jakie wersje druków PIT-37 oraz PIT-36 za 2021 rok

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów Ministerstwo Finansów nie musi już, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, udostępniać druków podatkowych w formie rozporządzenia. Aktualnie robi to m.in. za pośrednictwem strony https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/.

Wśród deklaracji PIT obowiązujących w 2022 roku (rozliczenia za 2021 rok) są:

  1. PIT-36 w wersji 29.- Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika w 2021 r.
  2. PIT-37 w wersji 28.- Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w 2021 r.,
  3. PIT-36L w wersji 18. - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika w 2021 r.

Deklaracje PIT w formie excel można pobrać tutaj.

 

Program do wysyłki deklaracji PIT w wersji elektronicznej

Już niebawem Ministerstwo Finansów udostępni mechanizm, dzięki którym możliwe stanie się wysłanie deklaracji PIT-36 oraz PIT-37 przez internet. Z wypełnieniem samej deklaracji nie trzeba czekać. Można zrobić to już dzisiaj za pośrednictwem programu e-PITy, który w szybki sposób umożliwi wypełnienie deklaracji podatkowej łącznie z przysługującymi podatnikowi ulgami i odliczeniami. Na wysyłkę PIT będzie trzeba jednak jeszcze poczekać.

Program dostępny jest tutaj: https://www.pit.pl/pobierz-program/

PIT-37PIT-36Rozliczenie rocznePodatek PIT