Dostałem PIT-11 od pracodawcy. Co z nim zrobić, by rozliczyć PIT za 2020 rok?

Iwona Maczalska 12.02.2021 11:37 (aktualizacja: )

Choć ostateczny termin przekazania informacji PIT-11 pracownikom przypada dopiero 1 marca, to wielu z nich już otrzymało swój druk PIT-11. Do czego służy informacja PIT-11 i co z nią zrobić, by rozliczyć PIT za 2020 rok?

» Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Osoby zatrudnione, by rozliczyć swoje deklaracje PIT za 2020 rok, muszą posiadać druki PIT-11 od wszystkich pracodawców. Druk ten stanowi bowiem informację o uzyskanych dochodach oraz pobranych przez pracodawcę zaliczkach na podatek dochodowy w całym 2020 roku.

PIT-11 za 2020 rok

Źródło: podatki.gov.pl

Druk PIT-11 od pracodawcy. Dlaczego taki ważny?

Informacja PIT-11 jest kluczowym drukiem, jaki co roku w lutym otrzymują osoby zatrudnione, w związku z uzyskanymi w roku poprzednim dochodami. Druk ten jest bardzo ważny, bowiem bez niego podatnik nie ma możliwości rozliczenia swojej rocznej deklaracji PIT-36, PIT-37 za 2020 rok. Zawarte w nim informacje: uzyskany przychód, uzyskany dochód, koszty uzyskania przychodu, czy też pobrane przez płatnika zaliczki na podatek PIT w 2020 roku są podstawowymi informacjami służącymi dokonywaniu rocznych rozliczeń podatku PIT.

Otrzymałem PIT-11 i co dalej?

Pobierz darmowy poradnik pdf w prezencie!

  • PIT-11 pytania i odpowiedzi,
  • Wypełnianie PIT-37 krok po kroku,
  • Twój e-pity, wczytaj i sprawdź.

PIT-11. Co z nim zrobić?

Osoby mające problem z samodzielnym rozliczeniem swojej rocznej deklaracji PITpowinny skorzystać z programów do wysyłki PIT. Programy te w intuicyjny sposób pokazują krok po kroku, jak wypełnić Twoje roczne zeznanie podatkowe. Wystarczy, że na każdym kolejnym etapie wypełniania PIT w programie, przepiszesz odpowiednie kwoty wskazane w swojej informacji PIT-11. Podatnik nie musi się martwić, że pomyli rubryki w deklaracji PIT i wpisze błędną kwotę. Program do rozliczeń PIT dokładnie wskaże jaką kwotę, z jakiej rubryki informacji PIT-11 podatnika należy przepisać na danym etapie rozliczania PIT.

Rozlicz PIT za 2020 rok

Źródło: program e-pity

Rozlicz PIT 2020

Źródło: program e-pity

Redakcja PIT.pl rekomenduje program e-pity 2020, który dedykowany jest dla wszystkich podatników, lecz w szczególności dla tych, którzy mają obawy przed samodzielnym wypełnianiem deklaracji podatkowych. Dzięki jego intuicyjnemu kreatorowi użytkownik zostanie poprowadzony krok po kroku po swojej deklaracji PIT, dzięki czemu możliwe będzie nie tylko szybkie wypełnienie deklaracji PIT, lecz również wyliczenie wysokości podatku łącznie z dostępnymi ulgami i odliczeniami. Program można pobrać klikając w poniższą grafikę: 

W rocznym rozliczeniu PIT uwzględnij wszystkie informacje PIT-11

Rozliczając swoją roczną deklarację podatkową należy mieć na uwadze, że uwzględnić w niej należy wszystkie otrzymane informacje PIT-11 przez podatnika, zawierające wszystkie źródła przychodu od wszystkich pracodawców, u których nastąpiło zatrudnienie. Wysłanie rocznego rozliczenia PIT do urzędu skarbowego, bez uwzględnienia choćby jednej informacji PIT-11 spowoduje, że rozliczenie PIT nie będzie kompletne i będzie wymagało złożenia korekty w urzędzie skarbowym.

» Jak sprawdzić, czy sporządzony PIT za 2020 rok trafił do urzędu skarbowego?

PIT-11 za 2020 w Twój e-PIT bez konieczności przepisywania danych z PIT-11

Podatnik, podobnie jak w latach biegłych ma możliwość skorzystania z rządowej usługi Twój e-PIT, która od 1 lutego 2021 dostępna jest w nowym serwisie e-Urząd Skarbowy. Logując się do usługi zobaczysz swoje zeznanie podatkowe PIT, wstępnie wypełnione przez Urząd Skarbowy. Zeznanie udostępnione w Twój e-PIT powinno zawierać już dane podatkowe pobrane ze wszystkich informacji PIT-11, które zostały wysłane przez Twojego pracodawcę do urzędu skarbowego. Rola podatnika w tym przypadku ogranicza się wyłącznie do skontrolowania poprawności danych w przygotowanym PIT oraz sprawdzenia, czy wstępnie wypełnione zeznanie uwzględnia wszystkie przysługujące podatnikowi ulgi podatkowe.

PIT-11Rozliczenie rocznePIT-37PIT-36Płatnik PIT