31 stycznia mija termin na PIT do skarbówki i ważne zgłoszenia

Katarzyna Sudaj

31 stycznia to data graniczna dla wielu obowiązków płatników podatku PIT i składek ZUS oraz dla dokonania różnych wyborów i zgłoszeń ważnych dla prowadzonej działalności gospodarczej.


Źródło: shutterstock.com

Które deklaracje PIT trzeba złożyć do końca stycznia?

Koniec stycznia to termin istotny przede wszystkim dla płatników PIT, czyli podatników, którzy trakcie 2022 roku pobierali i odprowadzali do urzędu skarbowego zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń dla swoich pracowników / zleceniobiorców. To gorący dzień dla działów kadrowo-księgowych w firmach, gdyż do północy wszystkie informacje PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C i PIT-R muszą trafić online do fiskusa. 

Dopiero później, w terminie do końca lutego, pracodawca ma obowiązek dostarczyć informacje PIT-11 i pozostałe swoim pracownikom / osobom zatrudnionym w trakcie 2022 roku.

Druki składane do dziś to:

  • PIT-8C, PIT-11, PIT-R czyli informacja za 2022 r. o wysokości przychodów (dochodów)składana urzędom skarbowym,
  • PIT-40A/11A roczne obliczenie podatku przez organ rentowy, informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za 2022 r.

Karta podatkowa PIT-16A w tym roku do końca lutego 

Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu począwszy od rozliczeń PIT w 2023 roku, podatnicy rozliczający PIT-16A zyskają więcej czasu na wypełnienie druku i jego dostarczenie do US. Ostateczny termin rozliczenia druku będzie mijał 28 lutego, a nie z końcem stycznia jak miało to miejsce dotychczas.

Mały ZUS Plus - zgłoszenia tylko do końca stycznia

O możliwości skorzystania z ulgi mały ZUS Plus pisaliśmy już kilkukrotnie. Przypominamy tylko, że dziś mioja termin zgłoszenia zamiaru skorzystania z takiej preferencji w składkach na ubezpieczenie społeczne. 

Mały ZUS Plus. Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek?

 

Druk ZUS IWA na wypadkowe także do 31 stycznia

Część z płatników składek ZUS musi wypełnić do ZUS formularz ZUS IWA, który zawiera dane potrzebne do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na 2023 rok.

Kto musi złożyć ZUS IWA i po co?

Płatnik PITPIT-11Rozliczenie roczneZUSNiski ZUS