Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS: Preferencje i ulgi w składkach ZUS. Wybór przedsiębiorcy

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ulgach i preferencjach składkowych, z jakich mogą aktualnie korzystać przedsiębiorcy. Mowa m.in. o preferencyjnych składkach ZUS, uldze na start, czy działalności nieewidencjonowanej.

» Ogólnopolski lockdown coraz bliżej, Rzecznik Rządu zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

ZUS przygotował broszurę informacyjną na temat wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie opłacania składek ZUS, dedykowanego w szczególności młodym firmom. Znaleźć w niej można szereg informacji na temat warunków, uprawnień oraz skutków związanych ze stosowaniem ulg i preferencji w składkach ZUS.

Preferencje ZUS 2021

Źródło: shutterstock

Jaka ulga w ZUS? Przedsiębiorca ma wybór

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych – przygotowany wachlarz ulg i preferencji zostawia przedsiębiorcy wybór w zakresie formy wsparcia, z jakiej chce skorzystać. Wśród najpopularniejszych form dedykowanych przedsiębiorcom zakładającym działalność gospodarczą oraz form wsparcia skierowanych dla młodych firm, jest:

  1. Ulga na start,
  2. Preferencyjne składki ZUS,
  3. Mały ZUS+,
  4. Działalność nieewidencjonowana.

Źródło: ZUS.pl

Warunki i konsekwencje korzystania z ulg ZUS

Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom ZUS przygotował biuletyn informacyjny, zawierający wszystkie szczegółowe informacje w zakresie warunków, uprawnień oraz konsekwencji korzystania ze wspomnianych preferencji. Biuletyn można pobrać tutaj.

Wsparcie dla starszych firm w okresie pandemii

Ze wspomnianych przez ZUS preferencji, nie skorzystają starsze firmy. Przypominamy jednak, że ze względu na pandującą pandemię firmy w kryzysie mogą skorzystać z różnych form wsparcia oferowanych przez rząd. Więcej na temat obowiązujących Tarcz antykryzysowych znajdziesz w artykule ,,Tarcza branżowa przedłużona na kolejne miesiące, kto otrzyma wsparcie". 

Zwolnienia z ZUSNiski ZUSDziałalność nierejestrowana