Ogólnopolski lockdown coraz bliżej, Rzecznik Rządu zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

Ewelina Czechowicz

Kolejne województwa dotykają ograniczenia związane z koronawirusem. Rzecznik Rządu i Minister Zdrowia zapowiadają, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski. Z uwagi na obostrzenia, jak zapowiada Piotr Müller, Premier w ciągu kilku dni ma przedstawić  rozwiązania w sprawie pomocy dla przedsiębiorców.

Nowe zaostrzone obostrzenia, w tym zamknięcie basenów, hoteli, galerii handlowych, placówek kulturalnych i siłowni będzie obowiązywało w województwach: lubuskim i mazowieckim od 15 marca, a w woj. pomorskim od 13 marca. Obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim zostają przedłużone do 28 marca.

Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gov.pl/koronawirus zaostrzone zasady w woj. warmińsko-mazurskim będą przedłużone do 28 marca, w woj. pomorskim będą obowiązywać od 13 marca do 28 marca, a w woj. mazowieckim i lubuskim od 15 do 28 marca.

W tych okresach swoją działalność muszą zawiesić: baseny (z wyjątkiem funkcjonujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna.

Zawieszona zostanie tam również działalność hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych i tych, które świadczą usługi w ramach podróży służbowych). Zawieszona będzie także działalność galerii handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i budowlanych i salonów usługowych), teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin, stoków narciarskich, klubów fitness i siłowni oraz obiektów sportowych.

Ogólnopolski lockdown coraz bliżej, rząd ma przedstawić kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców

Źródło:shutterstock

Pomoc dla przedsiębiorców

Aktualnie przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązań, które reguluje tarcza 8.0, która przewiduje:

  1. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na trzy miesiące,
  2. Postojowe na kolejne miesiące,
  3. Dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności, oraz
  4. Zwolnienia z opłacania składek do ZUS-u dla firm najbardziej dotkniętych pandemią.

Pomoc uzależniona jest od przeważającego kodu PKD. O wsparciu dla przedsiębiorców pisaliśmy w artykule:

Tarcza branżowa przedłużona na kolejne miesiące, kto otrzyma wsparcie

Rozporządzenie z 26 lutego 2021 r. stanowi kontynuację wsparcia przyznanego przedsiębiorcom na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Rozporządzenie weszło w życie 28 lutego 2021 r. Wnioski o pomoc z ZUS-u dostępne są na PUE ZUS, z kolei wnioski o dotacje i dofinansowanie do miejsc pracy dostępne na stronie praca.gov.pl. Kolejne rozwiązania rząd ma przedstawić w najbliższych dniach.

 

Koronawirus w Polsce