Nie wszystkim opłaca się zwlekanie z rozliczenie CIT-8 za 2022 rok. Kiedy odliczyć stratę?

Rozporządzeniem z 2 listopada 2020 r. (Dz.U. z 2020 R. POZ. 1931) z datą wsteczną od 24 października uregulowano kwestie zasiłku opiekuńczego w sytuacji, kiedy dziecko osoby ubezpieczonej pozostaje poddane obowiązkowej kwarantannie lub izolacji lub opieki wymaga członek rodziny.
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z par. 1 pkt 4 rozporządzenia podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2, 2a i 3 ustawy zasiłkowej, jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, którzy zostali poddani obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
Podstawą do wypłaty zasiłku ma być oświadczenie, które powinno zawierać:
Ubezpieczony może wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jeśli opiekuje się przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych:
Kwarantanna lub izolacja dziecka lub innego członka rodziny są traktowane tak jak choroba dziecka lub innego członka rodziny.
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca albo ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.
W tym roku wielu ubezpieczonych wykorzystało limit przysługujących im w 2020 r. 60 dni opieki. Pomimo przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wielu rodziców i opiekunów obecnie nie ma możliwości aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
Choroba, wypadekKoronawirus w Polsce