Waloryzacja emerytur i rent 2024. Podwyżka od 200 zł do ponad 400 zł w przyszłym roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po dwóch ostatnich wyrokach Sądu Najwyższego zmienił podejście do zasad liczenia zasiłków chorobowych w przypadku pracowników na umowach cywilnoprawnych. Co się zmieniło i kto może wnioskować o wypłatę wyrównania?
» Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego
Od wielu lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych naliczał zasiłki chorobowe osobom, które były na etatach i dodatkowo dorabiały na umowach cywilnoprawnych - kierując się zasadą, że przychód uzyskany przez zleceniobiorcę z umowy cywilnoprawnej jest składnikiem wynagrodzenia, który nie tylko obowiązuje wyłącznie do określonego terminu, lecz również jest uwzględniany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – również wyłącznie w czasie jej obowiązywania. Oznacza to, że jeśli umowa zlecenia zakończyła się przed zwolnieniem lekarskim zleceniobiorcy lub w jego trakcie, to już od tego momentu ZUS nie uwzględniał jej przy wyliczaniu zasiłku chorobowego. Wpływało to bezpośrednio na wysokość wypłacanego z ZUS zasiłku chorobowego, znacząco go obniżając.
W związku z dwoma ważnymi wyrokami Sądu Najwyższego (z 21 lutego 2019 r., sygn. akt I UK 460/17, oraz z 19 września 2019 r., sygn. akt II UK 87/18), które bezpośrednio dotknęły tej kwestii, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił interpretację przepisów. Jest to bardzo korzystne dla zleceniobiorców.Wielu z nich po złożeniu wniosku o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, będzie mogło liczyć na wypłatę różnicy między wypłaconym a należnym zasiłkiem.
Źródło: shutterstock
Wspomniane powyżej wyroki Sądu Najwyższego wpłynęły bezpośrednio na zmianę podejścia ZUS do interpretacji obowiązujących przepisów. Co zatem się zmieniło?
Jak informuje ZUS na swojej stronie internetowej ,, Przypominamy o ważnej zmianie dotyczącej podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa”. Jak dodaje ZUS ,, Zasadę tę należy stosować w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem dotyczącym wcześniejszego okresu”. Co to oznacza dla zleceniobiorców?
Zmiana interpretacji przepisów dotknie bezpośrednio zleceniobiorców, którzy byli na etacie a dodatkowo mieli z pracodawcą podpisaną umowę zlecenie. Osoby te, jeśli ich umowa zakończyła się przed zwolnieniem lekarskim lub w jego trakcie, mogą wnioskować do ZUS o uregulowanie różnicy pomiędzy wypłaconym a należnym zasiłkiem. Był on prawdopodobnie znacząco niższy od przysługującego.
ZUS nie dokona automatycznej weryfikacji wszystkich wypłaconych w ostatnich latach zasiłków chorobowych zleceniobiorcom. Osoby zainteresowane ponownym przeliczeniem zasiłku chorobowego zobowiązane są do złożenia w ZUS wniosku o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia. Wówczas dopiero ZUS przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem. Jak informuje Zakład ,,Zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki”.
Wszystkie osoby ubezpieczone, których dotyczy powyższy przypadek mają 3 lata na złożenie wniosku. Jak tłumaczy bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,, Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (na podstawie art. 67. ust. 4 ustawy zasiłkowej)”.
Więcej o nowej interpretacji przepisów i postępowaniu ZUS znajdziesz w artykule ,, Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego” oraz w Komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - wybrane zagadnienia dostępnym tutaj.
Umowa zlecenieChoroba, wypadekZasiłkiZUSFormy zatrudnienia