Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy. Czy od 1 lutego dostępne są rozliczenia PIT za 2020 rok?

Iwona Maczalska

Od 1 lutego 2021 roku podatnicy mogą już korzystać z systemu e-Urząd Skarbowy, za pośrednictwem którego w 2021 roku logować się można również do usługi Twój e-PIT. Czy uruchomienie e-Urzędu Skarbowego 1 lutego oznacza, że znajdziemy tam już nasze roczne rozliczenia PIT za 2020 rok?

» e-Urząd Skarbowy: Co załatwisz online?

1 lutego wystartował długo zapowiadany przez Ministerstwo Finansów serwis e-Urząd Skarbowy, który umożliwi podatnikom załatwienie wielu spraw urzędowych online, bez konieczności wychodzenia w domu. Nowością jest możliwość wysyłki PIT 2020 w systemie e-Urząd skarbowy. W 2021 roku do usługi Twój e-PIT będziemy się bowiem logować za pośrednictwem e-urzędu skarbowego.

Twój e-Urząd skarbowy od 1 lutego 2021<
Źrodło: Twój e-pit / Ministerstwo Finansów

Rozliczenia PIT za 2020 rok w e-urząd skarbowy dostępne od 1 czy 15 lutego?

Komunikat Ministerstwa Finansów o uruchomieniu serwisu e-urząd skarbowy oraz przeniesieniu do niej usługi Twój e-PIT z dniem 1 lutego, wywołało sporo wątpliwości związanej z możliwością wysyłki PIT za 2020 nie od 15 lutego, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, lecz wcześniej - od dnia 1 lutego. Podatnicy zastanawiają się, czy oznacza to, że tegoroczny PIT za 2020 rok został już udostępniony w Twój e-PIT, i nie trzeba czekać do 15 lutego z wysyłką gotowego zeznania PIT z 2020 rok do US?

» Twój e-PIT wyłączony na dwa dni. Przerwa techniczna do niedzieli

Prawdą jest, że usługa e-urząd skarbowy (wraz z usługą Twój e-PIT) wystartowała 1 lutego. Podatnicy już od poniedziałku mogą się tam logować i korzystać z usług Twojego e-urzędu. Niestety na tą chwilę w Twój e-PIT znaleźć można wyłącznie archiwalne rozliczenia PIT za rok 2019 i lata poprzednie. PIT za 2020 rok zostanie udostępniony przez Ministerstwo Finansów 15 lutego i właśnie od tego dnia podatnicy będą mieli możliwość dokonania wysyłki PIT za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w komunikacie dostępnym po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT:

PIT 2020 w Twój e-PIT od 15 lutego 2021 roku
Źrodło: Twój e-pit / Ministerstwo Finansów

Jak zalogować się do Twój e-PIT po uruchomieniu e-urzędu skarbowego?

Podatnicy będą logowali się do usługi Twój e-PIT na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w latach ubiegłych. Zmieni się jednak docelowe miejsce logowania. Zamiast logowania na stronę http://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ od 2021 logować się będziemy do usługi za pośrednictwem e-urzędu skarbowego, a więc strony https://urzadskarbowy.gov.pl/.

Twój e-PIT: logowanie
Źrodło: Twój e-pit / Ministerstwo Finansów

Zalogować się do systemu będzie można, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, za pośrednictwem:

  • profilu zaufanego,
  • e-dowodu osobistego,
  • bankowości elektronicznej,
  • danych autoryzacyjnych (podatkowych) tj. PESEL lub NIP oraz kwota przychodów za lata ubiegłe.

Twój e-PITPIT-37PIT-36HOTRozliczenie roczne