e-Urząd Skarbowy: Co załatwisz online?

Katarzyna Sudaj

1 lutego 2021 roku uruchomiono pierwszy etap internetowego e-Urzędu Skarbowego (e-US) na podatki.gov.pl. Jakie e-usługi są już dostępne dla podatników? Co można załatwić zdalnie przez internet, bez konieczności wizyty w skarbówce?

e-Urząd Skarbowy: Co załatwisz online?
Źródło: shutterstock.com

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły pierwszy etap e-usług w ramach projektu internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Docelowo e-US ma służyć kilku grupom odbiorców:

 • podatnikom,
 • płatnikom,
 • pełnomocnikom,
 • komornikom sądowym i
 • notariuszom.

Zakończenie jego uruchamiania zaplanowano na wrzesień 2022 roku.

Logowanie do e-US

Pierwszy krok to oczywiście zalogowanie do internetowego e-Urzędu Skarbowego. Po wejściu na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl/ należy wybrać sposób logowania:

 1. login.gov.pl (czyli przez profil zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej) albo
 2. Twoje dane podatkowe (podając nr PESEL lub NIP i kwotę przychodów).

Wybór metody logowania determinuje to, do jakich e-usług będziemy mieli dostęp. Logując się poprzez profil zaufany, e-dowód czy bankowość elektroniczną (co uznaje się za bardziej wiarygodne i bezpieczniejsze) podatnik otrzymuje dostęp do wszystkich e-usług Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT, mandaty, e-mikrofirma, dokumenty i płatności).

Logowanie za pomocą danych podatkowych oznacza dostęp tylko do danych podatnika i usługi Twój e-PIT. Pozostałe e-usługi w ramach e-US będą wówczas niedostępne.


Źródło: e-urzadskarbowy.gov.pl

Dużym udogodnieniem jest to, że e-Urząd Skarbowy umożliwi załatwienie wielu spraw online - bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu (tablet, smartfon, komputer), 24/7.

Co załatwisz w e-Urzędzie Skarbowym?

Sześć e-usług udostępnionych w pierwszym etapie e-US to:

 1. Twój e-PIT: usługa udostępniania podatnikom wstępnie rozliczonych zeznań podatkowych za 2020 rok została przeniesiona na serwer e-Urzędu Skarbowego. Logując się do Twojego e-PIT trafiamy z Portalu Podatkowego na e-US.
  Teraz tam sprawdzimy zeznania podatkowe za poprzednie lata. A nowe deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-28 i PIT-38 za 2020 rok zostaną udostępnione 15 lutego 2021 roku.
  Od 1 lutego 2021 r. Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym
 2. e-mikrofirma to narzędzie do obsługi faktur krajowych, tworzenia ewidencji VAT oraz generowania JPK_VAT i JPK_FA.
 3. mandaty
 4. mikrorachunek podatkowy
 5. płatności online
 6. złóż dokument.

e-usługi w internetowym e-Urzędzie Skarbowym
Źródło: e-US

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37KontrolaJPK Jednolity Plik KontrolnyKorekta PIT